Evropski komisar Pierre Moscovici
Prvi korak Junckerja proti izogibanju davkov
| 18.03.2015, 14:19 Rok Mihevc
Evropska komisija je predstavila prvi sveženj ukrepov za krepitev boja proti izogibanju davkom. Gre za obljubo predsednika Jean-Clauda Junckerja po izbruhu luksemburške davčne afere. Ključen del svežnja je predlog za uvedbo samodejne izmenjave informacij med članicami o spornih dogovorih z multinacionalkami.
Davčna afera je izbruhnila novembra lani, ko so novinarji razkrili razsežnost spornih dogovorov luksemburških oblasti z multinacionalkami, kot so Pepsi, Amazon, Ikea in Volkswagen. Takrat se je Juncker, dolgoletni luksemburški premier znašel pod plazom kritk, češ da je arhitekt sporne ureditve, ki je omogočala množično izogibanje davkom. Sam je očitke zavrgel z utemeljitvami, da je ureditev zakonita in velja v 22 članicah unije. Ob tem pa je obljubil odločen boj proti izogibanju davkom, tudi z novo zakonodajo.
Danes je tako Junckerjeva komisija predstavila prvi sveženj ukrepov. Ključen je predlog za uvedbo samodejne izmenjave informacij med članicami, ki naj bi omogočila zaznavanje zlorab sistema in ustrezen odziv. Nova zakonodaja naj bi omogočala dostop do podatkov, ki jih članice potrebujejo za zaščito svojih davčnih osnov in učinkovito odkrivanje podjetij, ki se poskušajo izogniti davkom.
Po predlogu komisije bodo nacionalni davčni organi vsake tri mesece vsem drugim članicam poslali kratko poročilo o vseh izdanih davčnih odločbah s čezmejnim učinkom. Članice pa bi nato lahko zaprosile za podrobnejše informacije. Komisar za finančne in gospodarske zadeve Pierre Moscovici je poudaril, da Evropska unija potrebuje predvsem gotovost in predvidljivost. »Z zagotavljanjem več odprtosti med državami članicami bo predlog korenito izboljšal preglednost davčnih odločb v primerjavi s stanjem s katerim se soočamo zdaj. S tem se bomo približali našemu cilju, ki stremi k pošteni obdavčitvi in pošteni davčni konkurenci.«
Moscovici je poudaril še, da je sveženj šele začetek zgodbe, ne njen konec. Iz parlamenta pa se že začeli prihajati prvi odzivi. V skupini evropskih liberalcev so predlog pozdravili, a opozorili, da od Junckerjeve komisije pričakujejo še veliko več, članice pa so pozvali, naj sedaj visokoleteče besede prevedejo v dejanja.