Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko
Chiara Lubich (foto: ARO)
Chiara Lubich

Sedma obletnica smrti Chiare Lubich v znamenju politike za edinost

Slovenija | 14.03.2015, 00:43 Marjana Debevec

Danes se spominjamo sedme obletnice smrti ustanoviteljice Gibanja fokolarov Chiare Lubich, za katero se je januarja začel postopek za beatifikacijo. V gibanju bodo tudi letos omenjeno obletnico obeležili tako, da bodo osvetlili določena družbena področja in vpliv karizme edinosti nanje. Letos bodo največji poudarek dali politiki, pri nas v Sloveniji pa so dopoldne predstavili knjigo o pedagoškem vidiku občestvene duhovnosti.

Chiara Lubich je nekoč zapisala: „Predstavljate si, da bi svet, ne le med posamezniki, ampak tudi med narodi, narodnostmi in državami udejanjil zlato pravilo: ljubiti domovino drugega kot svojo, na primer.“ Njene besede danes odmevajo v osebnem in političnem delovanju mnogih po vsem svetu. Dogodki, ki bodo ta konec tedna potekali po različnih državah, želijo poudariti dialog, ki izpostavlja temeljno vrednoto edinosti. Ta pa ne pomeni poenotenja, ampak je sad odprtega in odgovornega soočanja mnenj. Kriza predstavniške demokracije zahteva ne le nova pravila in prenovljene ustanove, ampak predvsem nov pogled na politično delovanje, katerega cilj naj bi bilo pomagati družbi, da bo dosegla cilj razvoja in miru. V tem smislu je lahko politika področje za gradnjo edinosti in lahko izhaja iz bratstva, ki tako ni le etično, ampak tudi politično načelo. O vsem tem so razpravljali udeleženci srečanja, ki je v Rimu potekalo v četrtek.

V Strasbourgu so seminar začeli včeraj, udeleženci pa razpravljajo o bratstvu kot politični kategoriji. V Južni Koreji so danes pripravili srečanje na sedežu parlamenta med poslanci in zaposlenimi v javni administraciji. V Braziliji pa bodo poslanci, župani in preprosti državljani prav tako danes odprli forum za poglobitev politične misli in dela Chiare Lubich. Podobna srečanja bodo potekala tudi na Madžarskem, Češkem, v Španiji, na Portugalskem, v Kanadi, ZDA, Hondurasu, Kolumbiji, Tanzaniji in drugod po svetu.

V Ljubljani pa je Založba Novi svet v sodelovanju z univerzitetnim inštituom Sophia v Italiji dopoldne pripravila predstavitev knjige pedagoga in psihoterapevta Micheleja De Benija z naslovom: BITI VZGOJITELJ - izziv prihodnosti. Opirajoč se na izkušnjo učiteljice Chiare Lubich, ustanoviteljice Gibanja fokolarov, avtorji prispevkov v njej z različnih vidikov razmišljajo o vzgoji. Primer dobre prakse na področju pedagogike skupnosti pa je predstavil vrtec Sočni žarek iz Stare Loke.

Slovenija, Svet, Cerkev po svetu
Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...