Nataša LičenNataša Ličen
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Komisar Janez Potočnik (foto: Evropska komisija)
Komisar Janez Potočnik

Potočnik o vlaganjih v območja Nature 2000

Politika | 17.03.2015, 13:06 Petra Stopar

Ko se podjetja odločajo za razvoj in vlaganja v nove projekte, morajo med drugim preveriti, ali se njihovi investicijski načrti umeščajo tudi v zaščiteno območje narave Natura 2000. Zavarovana območja v sklopu Nature 2000 vlagateljem prinašajo neuravnotežena, večja bremena, meni nekdanji evropski komisar za okolje Janez Potočnik, a dodaja, da prinašajo tudi neuravnotežene, večje koristi. Enega od številnih primerov poseganja v območje pod zaščito Nature 2000 imamo že dolgo pred očmi, in sicer drugi tir Koper-Divača.

Na nedavnem posvetu, ki se ga je udeležil nekdanji komisar Potočnik, je izvršna direktorica Gospodarske zbornice Slovenije Alenka Avberšek spomnila, da ima Slovenija največji delež območja, uvrščenega v zaščito Nature 2000, med vsemi članicami Evropske unije, saj je varovanih območij več kot 37 odstotkov njenega ozemlja.

Omejitve po njenih besedah odvračajo vlagatelje. »To ne pomeni, da smo proti varovanju narave. Večina investitorjev ima do varovanja narave zelo skrben odnos, zaskrbljeni pa smo nad administrativnimi postopki, ki imajo pogosto bolj namen varovati okolje na papirju kot pa v praksi,« je dodala Avberškova.

Meni, da je treba uravnotežiti okoljske, gospodarske, energetske, socialne, davčne in druge cilje. Pozvala je k delitvi odgovornosti vlagateljev in administracije za naložbe in njihovo trajnostno in gospodarsko izvedbo.

Potočnik pa je opozoril, da kljub sprejetim ukrepom biotska raznovrstnost še naprej izginja. Sistem Nature 2000 na evropski naravni po njegovi oceni ni ustrezno urejen. Zavedati bi se morali namreč, da so območja Nature skupno evropsko dobro, zato bi jim morala biti namenjena tudi posebej opredeljena evropska sredstva. »Najslabše, kar bi se lahko zgodilo«, bi bilo po Potočnikovem prepričanju, »da bi prebivalci Slovenije dobili nekakšen odpor do Nature, da ne bi bili več ponosni na naravno bogastvo, ki ga premoremo in da ne bi bili več odločeni, da ga zaščitimo«.

Nekdanji komisar je predlagal, naj se Slovenija poveže z drugimi evropskimi državami, ki imajo podobno velik delež zaščitenih območij. Skupaj lahko skušajo Evropsko komisijo opozoriti na potrebo po večjem namenskem financiranju skupnega evropskega dobrega.

Politika, Evropska Unija, Hrana in okolje
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...