Marta Jerebič
Pregled domačih dogodkov od 6. do 13. 3. 2015
Cerkev na Slovenskem | 14.03.2015, 10:00 Marta Jerebič
V minulem tednu so odmevali podpisi pod pobudo za referendum proti zakonski noveli o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Išče se nov minister oziroma ministrica za šolstvo, vlada pa se je medtem odločila za novo zadolževanje. V Cerkvi na Slovenskem so ponekod že pripravili papeževo molitveno pobudo 24 ur za Gospoda, redovniki in redovnice so se zbrali na študijskem dnevu, nekatere škofijske Karitas pa so že imele občne zbore. Na Radiu Ognjišče smo pripravili Dan katoliških šol. Na športnem področju pa držimo pesti za Petra Prevca.
POLITIKA
Državni svet na torkovi izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki istospolne skupnosti povsem izenačuje z zakonsko zvezo med možem in ženo. Proti vetu je bilo 23 državnih svetnikov, za veto pa 14.
Koalicija Za otroke gre! je medtem v torek dopoldne v državni zbor vložila 80.518 podpisov za pobudo referenduma. Predsednik državnega zbora mora zdaj razpisati rok za zbiranje 40 tisoč overjenih podpisov v podporo referendumu. Zbiranje bi se lahko začelo v tednu med 16. in 20. marcem.
Sovoditeljica koalicije Za otroke gre Metka Zevnik je za naš radio izrazila veselje nad tem, da nastaja vseslovenska koalicija. Izrazila je hvaležnost za vsak glas in dodala, kaj nam to pove.
»Ljudje so jim po njenih besedah sporočili, da podpirajo, da imajo otroci "mamo in očeta in ne starša ena in starša dva, da imajo dedka in babico in ne starega starša ena in starega starša dva".
Aleš Primc pa je poudaril, da nam veliko število podpisov v podporo referendumu sporoča, da se lahko Slovenske in Slovenci v veliki večini poenotimo ob tem temelju.
„Tega sem zelo vesel. Teh delitev v Sloveniji je odločno preveč. In sem vesel, da se je našla ena tema in da so ta tema prav družina in otroci, ker družina in otroci so naša prihodnost.“
Primc je tudi prepričan, da se bodo državljani množično odzvali in zavrnili zakon.
„In da bomo res že čez nekaj dni, ko se bodo začeli zbirati podpisi podpisi pred upravnimi enotami, zbrali v sorazmerno kratkem času zelo veliko podpisov za razpis referenduma in seveda potem, kar bo verjetno najtežja naloga, da bomo šli množično na referendum in na referendumu izglasovali nasprotovanje temu zakonu.“
V koaliciji nikakor ne nasprotujejo ureditvi statusa istospolnim skupnostim, ampak si prizadevajo za ohranitev zakonske zveze med možem in ženo.
„Naj se vendarle ohrani nek samostojen pomen tisti skupnosti, ki pa lahko zagotavlja prenos življenja naprej in ki omogoča, po našem trdnem prepričanju, najboljše okolje, v katerem se otrok rodi, razvija in vzgaja“, je še povedal Aleš Primc.
Mediji so v teh dneh obsojali Cerkev, češ da se ne bi smela vmešavati na področje zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Pravnik mag. Andrej Naglič je za naš radio poudaril, da je to smešen očitek, saj je Cerkev del civilne družbe, ki ji je z ustavo zagotovljena svoboda delovanja.
Opozoril je tudi, da novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ne omogoča ugovora vesti.
»Mnogi naši katoličani bodo izgubili službe oz. se bodo znašli v težki socialni situaciji, če bodo želeli res biti še naprej dobri verniki, če bodo želeli ohraniti svoje službe; če bodo želeli biti državljani po eni strani, zvesti zakonodaji, po drugi strani pa res verniki, ki sledijo nauku svoje organizacije.“
Naglič tudi poudarja, da je v izhodišču napačno, da zakonsko zvezo med možem in ženo enačimo s skupnostjo med dvema osebama. Prej sta ti dve skupnosti urejala dva zakona, zdaj pa bo vse v enem zakonu, kar je po Nagličevih besedah pravno sistemsko gledano nevzdržno in pripelje do diskriminacije.
Potem ko je zaradi razkritja visokih honorarjev, ki jih je poleg plače prejela iz javnih sredstev, odstopila ministrica za šolstvo Stanka Setnikar Cankar, je premier Miro Cerar sporočil, da bo ministrstvo začasno vodil sam. Pojasnil je tudi, da je opravil kar nekaj pogovorov z morebitnimi kandidati oz. kandidatkami za novega ministra za izobraževanje. A imen možnih naslednikov še ni razkril, zagotovo pa ga iščejo znotraj SMC.
Medtem je tudi minister za finance Dušan Mramor razgrnil prihodke iz naslova avtorskih in podjemnih pogodb, ki jih je od ljubljanske ekonomske fakultete prejel v času po nastopu funcionarskega položaja v letu 2003. Teh honorarjev je bilo za dobrih 82 tisoč evrov. Mramor je o ozadju zgodbe o honorarjih dejal:
»Vem, da je to od nekdaj način, kako se poskuša diskreditirat nekoga naj javnem položaju. Če gledate zgodovino od Arharja in naprej – vsi si bili diskreditirani glede na to koliko so imeli prihodkov. Ne vem, kakšno je ozadje.«
Vlada pa se je odločila za novo zadolževanje. Rebalansu državnega proračuna za letos je prilagodila program financiranja državnega proračuna, ki med drugim zvišuje predviden znesek zadolžitve. Zaradi povečanja proračunskega primanjkljaja na 1,39 milijarde evrov ter povečanja odplačil glavnic dolga se namerava država tako letos zadolžiti za 892,1 milijona evrov.
Kriminalisti NPU so v sredo opravili hišno preiskavo pri nekdanji predsednici vlade Alenki Bratušek, nato pa so preiskali še prostore poslanske skupine in stranke ZaAB ter vlade. Bratuškovo sumijo zlorabe položaja pri samokandidaturi za evropsko komisarsko.
Višje sodišče je potrdilo prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria II. S tem sta slikar Jure Cekuta in upokojeni brigadir Peter Zupan pravnomočno obsojena. Cekuta bo moral skladno s sodbo v zaporu preživeti štiri leta in štiri mesece, Zupan dve leti in pol. Oba sta dobila tudi stransko denarno kazen. Odvetnik Danijel Planinšec, ki zastopa Cekuto, je napovedal vložitev zahteve za varstvo zakonitosti.
CERKEV
Papeževi postni pobudi 24 ur za Gospoda so se v petek in soboto pridružili tudi ponekod v Cerkvi na Slovenskem, med drugim v celjski stolnici in na Brezjah, kjer so molitev združili s Frančiškovo drugo obletnico izvolitve. Rektor Marijinega svetišča p. Robert Bahčič:
»Za prvo obletnico smo pripravili nekakšen spomin, kaj se je dogajalo pred enim letom, v besedi, sliki in videu. Za letos smo tudi razmišljali, kaj bi naredili, potem pa je prišla pobuda papeža samega, ko je zapisal v postni poslanici, da vabi vesoljno Cerkev k 24 urni molitvi za Gospoda in tako smo rekli, da bomo to upoštevali in da bomo takrat tudi predstavili drobno knjižico, ki smo jo izdali o molitvi rožnih vencev, s Frančiškovimi in Klarinimi mislimi.«
V Domu sv. Jožefa v Celju se je v sredo na 27. študijskem dnevu zbralo 50 redovnikov in redovnic. Osrednje predavanje je imel jezuit p. Janez Poljanšek. Predstavil je dokument za naslovom „Pozorno opazujte“, ki ga je izdala Kongregacija za redovnike.
»Po predavanju smo se v skupinah pogovorili o tem, kako Bog vodi naše življenje in kako vidimo Božjo previdnost v zgodovini naših redov ter o preroškosti našega življenja,« je povedala s. Mirjam Černigoj.
Na škofiji v Novem mestu je v torek potekalo 2. vseslovensko srečanje vseh, ki se pri svojem pastoralnem delu srečujejo z Romi ali imajo romska naselja na področju svojega pastoralnega delovanja. Udeleženci so se v prvem delu osredotočili na vlogo zakramentov v življenju Romov, v drugem delu pa so načrtovali udeležbo na svetovnem srečanju Romov s papežem Frančiškom v Rimu, ki bo konec oktobra letos.
V Mariboru, Novem mestu in Vipavi so prejšnjo soboto potekali občni zbori Nadškofijske karitas Maribor ter škofijskih karitas Novo mesto in Koper. V Vipavi je mašo daroval koprski škof Jurij Bizjak. V pridigi je spregovoril tudi o veri in položaju ljudi v stiski.
»Kadar je težko, ravno takrat pride do izraza naša vera. Naše poslanstvo je, da v božjem imenu, v imenu našega skupnega Očeta pomagamo drug drugemu in molimo drug za drugega.«
KULTURA IN DRUŽBANa Radiu Ognjišče smo v četrtek pripravili tradicionalni Dan katoliških šol. Namen dneva je odgovoriti na potrebe časa, ko mnogi potrebujejo pomoč, tudi učenci in dijaki katoliških šol, ter pobližje predstaviti življenje v omenjenih šolah. Letos je dogajanje gostila Želimeljska gimnazija. Direktor gimnazije Peter Polc: »Na zasebnih šolah vemo, da je veliko naših dijakov iz številnih družin, iz socialno šibkih družin. Veseli smo, da lahko takim dijakom pomagamo in še naprej si bomo prizadevali za to.« Za dijake v stiski je bilo zbranih 12 719 evrov.
Na ministrstvu za kulturo je v sredo potekal posvet predstavnikov verskih skupnosti, na katerem so spregovorili o medverskem dialogu v Sloveniji. Večina je ob tem pozdravila idejo o ustanovitvi posebnega sveta vlade za dialog z verskimi skupnostmi. Ta bi imel 12 članov, vodila pa bi ga minister oziroma ministrica za kulturo. V njem bi bili še predstavnik Varuha človekovih pravic, zagovornik načela enakosti, direktor urada za verske skupnosti, religiolog, predstavniki štirih največjih verskih skupnosti in dva predstavnika manjših verskih skupnostih, ki bi ju izbrale manjše verske skupnosti.
Zbrane sta sicer nagovorila premier Miro Cerar, ministrica za kulturo Julijana Bizjak Mlakar, direktor urada za verske skupnosti Gregor Lesjak in dr. Nadja Furlan Štante z Inštituta za filozofske študije Univerze na Primorskem. Sledili so prispevki predstavnikov verskih skupnosti, ki so spregovorili o pomenu in posameznih primerih dobre prakse medverskega dialoga v Sloveniji.
Direktor urada za verske skupnosti je verskim skupnostim v krepitvi dialoga predlagal, da bi zbrale podatke o praznikih, ki jih praznujejo, urad pa bi nato izdal publikacijo, kar je med predstavniki verskih skupnosti naletelo na pozitiven odziv.
ŠPORTPotem ko je Peter Prevc po torkovi tekmi svetovnega pokala smučarskih skakalcev v Kuopiu na Finskem izgubil vodstvo v skupnem seštevku svetovnega pokala, je do novega preobrata prišlo v četrtek v Tronheimu, kjer je Prevc zasedel drugo mesto in tudi drugo mesto v skupnem seštevku.
Tina Maze se je v nedeljo znova zavihtela na stopničke. Na predzadnjem superveleslalomu za svetovni pokal alpskih smučark v tej sezoni v Garmisch-Partenkirchnu je zasedla drugo mesto.
Katja Višnar je v sredo v klasičnem sprintu za svetovni pokal v Drammnu osvojila šesto mesto.