Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Begunska družina -  detajl na slovenskem oltarju (foto: Marko Vombergar)
Begunska družina - detajl na slovenskem oltarju

Tudi državni svet za ukinitev zakonske zveze med možem in ženo

Slovenija | 11.03.2015, 09:09 Marjana Debevec

Državni svet na sinočnji izredni seji ni izglasoval odložilnega veta na novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki istospolne skupnosti povsem izenačuje z zakonsko zvezo med možem in ženo. Proti vetu je bilo 23 državnih svetnikov, za veto pa 14. Pravnik mag. Andrej Naglič ob tem opozarja, da je omenjeni zakon diskriminatoren do vernikov in hkrati ne omogoča ugovora vesti za javne uslužbence.

Interesna skupina lokalnih interesov državnega sveta, ki je predlagala odložilni veto, opozarja, da novela zakona prinaša številne pravne in družbene posledice, ki jih zakonodajalec ni predvidel. Po besedah državnega svetnika Mirka Kozelja je namen spremembe, ki zanika večstoletno tradicijo zakonske zveze v slovenskem kulturnem prostoru, omogočiti istospolnim parom, da živijo v isti skupnosti kot mož in žena ter posvojijo otroka. Država bo morala tako tudi istospolnim parom omogočiti oploditev z biomedicinsko pomočjo ali pravico do nadomestnega materinstva. Pravnik Andrej Naglič pa je za naš radio opozoril, da novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ne omogoča ugovora vesti. Podobno je v Veliki Britaniji, kjer so se v dilemi znašli na primer matičarji katoličani. „Tisti, ki zagotavljajo pravice otrok, so se tudi znašli v podobni situaciji in agencije za posvojitve so morale zapreti vrata, kajti tudi angleška zakonodaja tukaj ne dopušča nobene izjeme; vsi so se morali prilagoditi temu, da vsem pod enakimi pogoji omogočajo posvojitve in sklepanje zakonskih zvez.

Naglič je prepričan, da se bo podobno zgodilo tudi v Sloveniji. „Področna zakonodaja tega ne ureja. To se bo prineslo k nam in mnogi naši katoličani bodo izgubili službe oz. Se bodo znašli v težki socialni situaciji, če bodo želeli res biti še naprej dobri verniki, če bodo želeli ohraniti svoje službe; če bodo želeli biti državljani po eni strani, zvesti zakonodaji, po drugi strani pa res verniki, ki sledijo nauku svoje organizacije.“

Naglič tudi poudarja, da je v izhodišču napačno, da zakonsko zvezo med možem in ženo enačimo s skupnostjo med dvema osebama. Prej sta ti dve skupnosti urejala dva zakona, zdaj pa bo vse v enem zakonu, kar je po Nagličevih besedah pravno sistemsko gledano nevzdržno in pripelje do diskriminacije. „Na nek način bi lahko katoličani, oz. verniki, katerih vest bo sedaj kompromitirana, naslovili zahtevek na ustavno sodišče, da jim to onemogoča izvrševanje pravice do svobode vesti. Svoboda vesti se namreč izraža tudi v javnosti; tudi s tem, da lahko deluješ v skladu z načeli, ki ti jih vera predpisuje, sedaj pa vse to ni več mogoče“, je še povedal pravnik Andrej Naglič.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...