Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Marjana DebevecMarjana Debevec
Iraški begunci  (foto: Radio Vaticana)
Iraški begunci

VS ZN o preganjanih manjšinah v Iraku in Siriji

Cerkev po svetu | 31.03.2015, 12:05 Marta Jerebič

Varnostni svet Združenih narodov se je v petek na pobudo Francije prvič ukvarjal s preganjanjem kristjanov in drugih verskih manjšin v Iraku in Siriji. Besedo sta dobila tudi kaldejski patriarh Raphael Sako in predstavnik Svetega sedeža. Pred 10-imi leti je bilo v Iraku še več kot 2 milijona in pol kristjanov. Zdaj jih je ostalo le približno 200.000. Zaradi groženj Islamske države pa število bolj upada.

Francoski zunanji minister Laurent Fabius je pred Varnostnim svetom Združenih narodov poudaril, da če ne bodo nekaj storili takoj, bodo verske in etnične manjšine preprosto izginile. »Navadni državljani se čudijo, kako to, da toliko državam zbranim tukaj, ki se imenujejo 'Združeni narodi', doslej ni uspelo ukrotiti terorizma ter ga izbrisati. Ti državljani imajo prav.«

Kaldejski patriarh Louis Sako je poudaril, da je treba sprejeti zakon, ki bo kaznoval države in posameznike, ki podpirajo teroristične skupine na finančni, intelektualni ali oboroževalni ravni. Obstajati mora možnost obsodbe, njihova dejanja pa naj se obravnavajo kot »zločini proti miru«. »Islamske skrajne skupine zavračajo življenje z nemuslimani. Preganjajo jih in izkoreninjajo iz njihovih domov ter brišejo vsako sled njihove zgodovine. Smo pred kulturno in ideološko krizo, ki ima monopol nad oblastjo, onemogoča institucije ter omejuje svobodo,« je dejal patriarh Sako.

Poleg kristjanov so jazidi druga manjšina, ki jih Islamska država napada neposredno. Iraška poslanka, tudi sama pripadnica jazidov, je opisala moro, ki jo prestajajo družine »Koljejo nas, nas pobijajo, ženske posiljujejo, deklice prodajajo, otroke izročajo ne vem kakšni usodi, prodajajo nas in kupujejo kot trgovsko blago,« je opozorila.

Govorci so zahtevali, naj mednarodno kazensko sodišče preišče morebitne zločine, storjene v Siriji in Iraku. Položaj je tako grozen, da ga označujejo za genocid in zločin proti človeštvu, zlasti proti manjšinam, ženam in dekletom.

Za konec nekaznovanosti se je zavzel tudi generalni sekretar ZN Ban Ki-moon in med drugim zatrdil, da Združeni narodi pripravljajo načrt za preprečevanje nasilnega ekstremizma, ki se bo začel izvajati septembra letos.

Med cerkvenimi predstavniki so tudi taki, ki zahtevajo oborožen poseg od zunaj. Sirokatoliški nadškof v Mosulu Petros Mouché je za Radio Vatikan dejal: »To je tisto, kar si želimo, da. Kajti izgubili smo vse zaupanje v našo vlado. Izdala nas je! Hočemo mednarodno vojsko, ki bo pomagala, da nas zaščiti.«

Nadškof Mouché upa, da od razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov ne bodo ostale le besede, ampak bo izšlo gibanje, ki bo privedlo do osvoboditve njihovih mest in vasi, da se bodo lahko ljudje vrnili v domovino. Pozdravil je tudi dejstvo, da je papež Frančišek za veliki teden beguncem v Irak znova poslal prefekta kongregacije za evangelizacijo narodov kardinala Fernanda Filonija.

Cerkev po svetu
Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280) Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280)

Vas boli hrbet? Spremenite navade.

Več kot polovica ljudi se v življenju vsaj občasno sreča z bolečinami v hrbtu, mnogi zaradi njih hudo trpijo. Rešitev je v resnici zelo preprosta, kar potrjujejo zdravniki, kirurgi in terapevti.

Cerkev bl. Antona Martina Slomška (photo: Facebook Župnija Košaki) Cerkev bl. Antona Martina Slomška (photo: Facebook Župnija Košaki)

25 let Župnije Maribor Košaki

Župnija bl. škofa Antona Martina Slomška – Maribor Košaki je bila ustanovljena 15. avgusta 1998. Ob svojem drugem pastoralnem obisku v Sloveniji je sedaj že sv. papež Janez Pavel II., 19. ...

Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay) Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay)

EU komisija odobrila povišana predplačila SKP

Na Evropski komisiji so prejšnji petek odločili, da lahko države članice EU odslej upravičencem do plačil Skupne kmetijske politike, od 16. oktobra letos izplačajo višja predplačila za ...