Maja MorelaMaja Morela
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Iraški begunci  (foto: Radio Vaticana)
Iraški begunci

VS ZN o preganjanih manjšinah v Iraku in Siriji

Cerkev po svetu | 31.03.2015, 12:05 Marta Jerebič

Varnostni svet Združenih narodov se je v petek na pobudo Francije prvič ukvarjal s preganjanjem kristjanov in drugih verskih manjšin v Iraku in Siriji. Besedo sta dobila tudi kaldejski patriarh Raphael Sako in predstavnik Svetega sedeža. Pred 10-imi leti je bilo v Iraku še več kot 2 milijona in pol kristjanov. Zdaj jih je ostalo le približno 200.000. Zaradi groženj Islamske države pa število bolj upada.

Francoski zunanji minister Laurent Fabius je pred Varnostnim svetom Združenih narodov poudaril, da če ne bodo nekaj storili takoj, bodo verske in etnične manjšine preprosto izginile. »Navadni državljani se čudijo, kako to, da toliko državam zbranim tukaj, ki se imenujejo 'Združeni narodi', doslej ni uspelo ukrotiti terorizma ter ga izbrisati. Ti državljani imajo prav.«

Kaldejski patriarh Louis Sako je poudaril, da je treba sprejeti zakon, ki bo kaznoval države in posameznike, ki podpirajo teroristične skupine na finančni, intelektualni ali oboroževalni ravni. Obstajati mora možnost obsodbe, njihova dejanja pa naj se obravnavajo kot »zločini proti miru«. »Islamske skrajne skupine zavračajo življenje z nemuslimani. Preganjajo jih in izkoreninjajo iz njihovih domov ter brišejo vsako sled njihove zgodovine. Smo pred kulturno in ideološko krizo, ki ima monopol nad oblastjo, onemogoča institucije ter omejuje svobodo,« je dejal patriarh Sako.

Poleg kristjanov so jazidi druga manjšina, ki jih Islamska država napada neposredno. Iraška poslanka, tudi sama pripadnica jazidov, je opisala moro, ki jo prestajajo družine »Koljejo nas, nas pobijajo, ženske posiljujejo, deklice prodajajo, otroke izročajo ne vem kakšni usodi, prodajajo nas in kupujejo kot trgovsko blago,« je opozorila.

Govorci so zahtevali, naj mednarodno kazensko sodišče preišče morebitne zločine, storjene v Siriji in Iraku. Položaj je tako grozen, da ga označujejo za genocid in zločin proti človeštvu, zlasti proti manjšinam, ženam in dekletom.

Za konec nekaznovanosti se je zavzel tudi generalni sekretar ZN Ban Ki-moon in med drugim zatrdil, da Združeni narodi pripravljajo načrt za preprečevanje nasilnega ekstremizma, ki se bo začel izvajati septembra letos.

Med cerkvenimi predstavniki so tudi taki, ki zahtevajo oborožen poseg od zunaj. Sirokatoliški nadškof v Mosulu Petros Mouché je za Radio Vatikan dejal: »To je tisto, kar si želimo, da. Kajti izgubili smo vse zaupanje v našo vlado. Izdala nas je! Hočemo mednarodno vojsko, ki bo pomagala, da nas zaščiti.«

Nadškof Mouché upa, da od razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov ne bodo ostale le besede, ampak bo izšlo gibanje, ki bo privedlo do osvoboditve njihovih mest in vasi, da se bodo lahko ljudje vrnili v domovino. Pozdravil je tudi dejstvo, da je papež Frančišek za veliki teden beguncem v Irak znova poslal prefekta kongregacije za evangelizacijo narodov kardinala Fernanda Filonija.

Cerkev po svetu
Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA) Novinarska konferenca UKC Ljubljana in Onkoloskega instituta Ljubljana (photo: STA)

Izjemen uspeh slovenskih kirurgov

Slovenski kirurgi so dosegli nov mejnik. Uspešno so namreč opravili prvo endoskopsko kirurško odstranitev raka nosnega dela žrela z rekonstrukcijo. Podrobnosti so predstavniki ORL Klinike na UKC ...

Dr. Helena Jaklitsch (photo: STA) Dr. Helena Jaklitsch (photo: STA)

Evropska resolucija, slovenska tišina

Pretekli konec tedna se je v sosednji državi odvil koncert, ki so mu slovenski osrednji mediji, pa tudi politični veljaki predvsem leve provenience namenili ogromno pozornosti. Ne le na dan ...

Sara Isaković (photo: NL) Sara Isaković (photo: NL)

»Tista« plavalka, danes mamica in psihologinja

Kjerkoli se Sara Isaković pojavi, se je večina še vedno najbolj spomni po njeni izjemni športni karieri. Tudi njej ostaja v lepem spominu, kot sama opiše, zlato obdobje športnega plavanja, ko je ...

Geolog Tristan Rome (photo: Maja Morela) Geolog Tristan Rome (photo: Maja Morela)

Kamen iz časa dinozavrov

V poletnih mesecih v naravi pogosteje opazimo kamenje, ki sestavlja morsko obalo, nabrežja rek, potokov ter se več tisoč metrov dviga nad površje zemlje in gradi gore. Te kamnine so prepotovale ...