"Za otroke gre!"
Koalicija "Za otroke gre!" začela zbirati podpise za referendum
| 23.03.2015, 14:54 Rok Mihevc
Koalicija »Za otroke gre!« je začela zbirati podpise v podporo referendumu, ki bi preprečil uveljavitev zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerij. Danes sta svoj podpis že oddala pobudnika koalicije Metka Zevnik in Aleš Primc. Znova sta poudarila, da se borijo predvsem za temeljne pravice otrok in staršev.
Aleš Primc, ki je svoj podpis oddal na Upravni enoti v Ljubljani, je z odzivom ljudi, ki so danes že oddali svoj podpis, zelo zadovoljen. Natančnih podatkov o številu še nima, je pa prepričan, da bodo spet dosegli rekordno številko. »Današnji dan razumem kot praznik družine, pravic staršev, starih staršev in otrok. Ljudje so razumeli, da gre za zares in se moramo poenotiti, da zavarujemo pravice otrok in staršev.«
Podpisi se zbirajo na več sto lokacijah po vsej Sloveniji in Primc verjame, da jih bodo zbrali dovolj. Ob tej priložnosti se zahvaljuje vsem prostovoljcem, približno 500 jih je, ki dežurajo pred upravnimi enotami in zbirajo podpisane obrazce. Zahvaljuje se tudi vsem državljanom, ki so podpis že oddali. »Vse ostale pa vabim, da to storijo jutri ali v naslednjih dneh.«
Tudi sovoditeljica koalicije Metka Zevnik ne dvomi, da ne bi zbrali dovolj podpisov. Pokazala je sveženj podpisov, ki so jih zgolj danes dopoldne v Kranju oddali podporniki referenduma. »Preimenovali smo se v vseslovensko koalicijo »Za otroke gre!« in mislim, da upravičeno, saj smo že na začetku dobili 80.500 podpisov iz vse Slovenije in to pomeni, da so Slovenci z nami.«
Cilj koalicije »Za otroke gre!« je po besedah Aleša Primca želja, da se spoštujejo predvsem temeljne pravice otrok in staršev. V koaliciji zahtevajo, da država v skladu z Ustavo ščiti materinstvo, očetovstvo in otroke pri izvajanju družinskih, šolskih in drugih državnih politik. »Želimo si, da bi bili otroci posvojeni v najboljše okolje. Da bi naši otroci ne bili deležni programov, kjer bi jih učili eksperimentirati s spolno usmerjenostjo. Učbenik »Ljubezen je ljubezen«, za katerega ZL predlaga, da bi postal sestavni del uradnega šolskega programa je že pripravljen in z njim se ne moremo strinjati.«
Na današnji prvi dan zbiranja podpisov pa je skupina triindvajsetih poslancev ZL, DeSUS, SD in ZaAB v parlamentarni postopek vložila predlog, da se referendum prepreči. Menijo, da bi z njim večina odločala o pravicah manjšine. Tudi o tem smo za komentar povprašali Aleša Primca. »Ocenjujemo, da je predlog o prepovedi referenduma nezakonit in protiustaven, zato vabimo vse državljanke in državljane, da gredo množično na upravne enote in krajevne urade in še pred glasovanjem v državnem zboru podprejo razpis referenduma. Ni pomembno samo, da zberemo 40.000 podpisov, pomembno je, da jih zberemo čim več in s tem sporočimo eliti, ki ne spoštuje temeljnih pravic otrok, staršev in starih staršev, da se s tem ne strinjamo in bomo naredili vse kar je v naši moči, da zavarujemo te temeljne pravice.«
Če državni zbor razpis referenduma na podlagi danes vložene zahteve zavrne, se lahko njegovi predlagatelji obrnejo na ustavno sodišče. Če parlament tega ne stori, pa referenduma ne more preprečiti nihče.