Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
Msgr. dr. Jože Plut (foto: ARO)
Msgr. dr. Jože Plut

Molitvi in postu za domovino se pridružujejo tudi različni stanovi

| 20.02.2015, 19:02 Mateja Feltrin Novljan

Letošnja pobuda Molitev in post za domovino je zaživela tudi v našem programu. Obogatili so jo in jo bodo različni stanovi: z molitvijo rožnega venca v Sobotnem duhovnem večeru in pričevanji, ki jih lahko v programu Radia Ognjišče slišite ob sredah. Preteklo sredo so bili z nami pripadniki slovenske vojske, vojaškega vikariata in člani društva svetega Modesta. Slišali smo, kako doživljajo vero v svojem vsakdanjiku, kako se k Bogu obračajo na misijah in na kakšen način pričujejo v svojem vsakdanu. V prihodnjih tednih bodo z nami poslovneži, pedagogi, umetniki, pravniki in zdravniki.

Poleg tega, da sami poglobimo vero, je pomembno, da smo pričevalci v svojih družinah, delovnih okoljih. Kako vero živijo pripadniki slovenske vojske, vojaškega vikariata in člani društva svetega Modesta so nam povedali brigadir mag. Bojan Pograjc, vojaški vikar dr. Jože Plut, podpolkovnik Franci Gostiša, članica društva sv. Modesta dr. Barbara Salobir, sekretar Bojan Pipenbaher, stotnika Primož Hodak in Franc Turk.

Vojak je eden najbolj čutečih ljudi

Vojaški vikar dr. Jože Plut je bil vesel povabila k pobudi Molitev in post za domovino. „Vojak je eden najbolj čutečih ljudi, on ve, kaj pomeni imeti življenje in ne imeti življenja in je eden od ljudi, ki ve, kaj je vojna in kaj je življenje. Vojaki so borci za življenje, ne za vojno,“ je poudaril dr. Jože Plut in vse povabil, da se postijo in molijo za mir in blaginjo v naši domovini.

Brigadir mag. Bojan Pograjc se je molitvi in postu za domovino pridružil zato, ker ji želi s svojim delovanjem vse dobro in poudaril: »Seveda pa molitev širi obzorje. Povezuje me z mojimi poklicnimi kolegi tako, da začutimo odgovornost drug za drugega in širšo skupnost.«

Kje je Bog, ko je na svetu toliko hudega, je vprašanje, ki si ga mnogi v tem času zastavljajo. Tudi sekretar Bojan Pipenbaher si ga je in ob poglobljenem razmišljanju ob Božji besedi našel odgovor nanj: »Dozdeva se, da Bog in sveto kopnita s sveta in src, kot izginjajo Aralsko morje v Rusiji in druga jezera po svetu. Z Jezusom lahko tudi danes vprašamo: »Toda ali bo Sin človekov, ko pride, našel vero na zemlji« (Lk 18, 8). Živimo v času, ko se dozdeva, da je znanost ovrgla obstoj Boga, čeprav je znanost, zlasti fizika tista, po kateri se z vsakim dnem v vse večji meri odkriva nedoumljivo veličastvo Boga. Res je. Vere v našem času ni lahko najti, kajti vera je Božji dar, ki zahteva tudi velik miselni, srčni in telesni mir.«

Vojaki se najbolj zavedamo, kaj pomeni mir

Večkrat slišimo, da je vero v tem času v Sloveniji težko živeti. Medtem ko se nam zdi velikonočni zajtrk čisto nekaj samoumevnega, ima na misiji poseben pomen, čeprav ostaja s strani tujih sovojakov nerazumljen. Vtise ob preživljanju Velike noči v Afganistanu je z nami delil stotnik Franc Turk: »Pokazal sem jim, kako se hrano užijte in posebej navdušeni so bili nad hrenom. Na koncu so se mi zahvalili za pogostitev in mi zaploskali. Po večerji stalna rutina: tek, fitnes, računalnik, molitev, osamljenost, le da mi čas hitro mineva.«

Tudi stotnik Primož Hodak se je spomnil svojega življenja na misijah in dejal, da je takrat močno občutil slovenske misijonarje, ki so ga vedno navduševali s svojim delom, duhovnostjo, dobrosrčnostjo in višjim nivojem zavedanja in čutenja za druge. „Mogoče se nihče drug kot mi vojaki, ki sicer nosimo orožje, ne zaveda bolj, kaj pomeni mir. Na nemirnih območjih se te misijonski duh širjenja miru in dobrega še bolj dotakne,“ je povedal stotnik Primož Hodak.

Zmagati v vojni je mogoče le tako, da jo preprečimo

Podpolkovnik Franci Gostiša je spomnil na dogodek iz prve svetovne vojne, ko so nemški in angleški vojaki na vojnem polju zaslišali Sveto noč in za kratek čas vzpostavili premirje, med seboj odigrali celo nogometno tekmo. Tudi danes si želimo, da bi za 40 dni ali vsaj 4 ure prekinil nasilje v svetu. Zdi se, da smo nemočni, a temu ni tako, lahko začnemo pri sebi, pravi Franci Gostiša: „Namesto da povzdignem glas, namenim nasmeh, namesto da dvignem roko, objamem, če spremenim sebe, spremenim del sveta.“

Zdravnica dr. Barbara Salobir je članica društva sv. Modesta je svoje razmišljanje začela s Franklovo mislijo: Nikoli še ni bilo dobre vojne ali slabega miru ter nadaljevala s prošnjo, da bi znali ceniti mir, ki ga imamo, ne glede na vse stiske, ki jih ob tem doživljamo na vseh straneh. Njeno pričevanje je bilo hkrati molitev: „Da bi se, ne vedno, ampak večno zavzemali za mirno reševanje sporov, kajti zmagati v vojni na miren način je možno samo tako, da jo preprečimo in da se nikoli ne začne.“

Pridružite se Molitvi in postu za domovino

Iniciativna skupina Molitev in post za domovino tudi v letošnjem postu vabi posameznike, družine, župnije, redovne skupnosti, gibanja, druge skupnosti in vse ljudi dobre volje, da se ponovno povežemo v molitvi in postu za domovino. Letos so v ospredje postavili družino in odgovorno sprejemanje življenja. Posamezniki in župnije se še vedno lahko priključite pobudi in se vsaj za en dan odločite za bolj radikalen post, da na primer preživite 24 ur le ob kruhu in vodi.

Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...