Pobeg v naravo...
Gozd in hortikulturna terapija
| 18.02.2015, 15:40 Blaž Lesnik
Ali ste vedeli, da lahko v skandinavskih deželah zdravnik nekomu, ki boleha za sindromom izgorelosti predpiše nekaj tednov gibanja v naravi pod vodstvom različnih strokovnjakov? S tem so začeli na Švedskem, kjer to možnost nudijo zlasti menedžerjem, ki trpijo za omenjenim sindromom. Kot pravi naš gost prof. dr. Janez Pirnat je po eni strani zanimivo, kaj vse narava omogoča, po drugi pa je to tudi alarm, v kakšni družbi živimo.
Slovenija ima veliko prednost zaradi velike gozdnatosti in razporeditve mest. Prebivalec kateregakoli mesta ima manj kot kilometer do najbližjega mesta, kar je razdalja, ki jo prehodimo v 15 minutah. To je velika primerjalna prednost. Zaradi urbanega načina življenja namreč velik del prebivalcev našega planeta večino časa preživi v veliki odmaknjenosti od narave.
V tokratnih Minutah za okolje smo spregovorili o socialnih funkcijah gozda. Mednje prištevamo rekreacijsko vlogo, turistično, vzgojno, raziskovalno, obrambno, estetsko in še kakšno vlogo, ki jo ima gozd v odnosu do človeka. Gozd je lahko mesto za druženje ali za iskanje samote, izobraževanje, predstavlja zaščito v primeru vojne, privablja turiste... Vseh teh vlog ni mogoče meriti, imajo pa velik pomen za celotno družbo.