Lojze Lebič
Naš gost Lojze Lebič
| 08.02.2015, 09:10 Jože Bartolj
Ob slovenskem kulturnem prazniku smo v oddaji Naš gost pripravili intervju z akademikom, skladateljem, dirigentom, profesorjem, publicistom, urednikom in mislecem Lojzetom Lebičem. Avgusta lani je slavil 80 letnico. V rojstnih Prevaljah so mu posvetili celo "Lebičevo" leto, v vseh večjih glasbenih ustanovah so izvajali njegova dela, kar priča o pomenu njegove glasbe v slovenskem in svetovnem merilu.
Zaupal nam je, da je bilo minulo leto zanj precej naporno in da je prvič ugotovil kakšna je teža osmih desetletij.
Pred slovenskim kulturnim praznikom je spomnil na pomen glasbe, ki je eden od temeljnih gradnikov kulture. Sam je začel ustvarjati v dialogu med slovenskim ljudskim izročilom in sodobno glasbo. Pomembni navdihi so zanj v povojnem času prišli s strani številnih koroških zborov, godbe na pihala in orgel.
Lojze Lebič izhaja iz Prevalj, iz učiteljske družine, oče Ivan je bil šolski upravitelj, mati Neža pa učiteljica. O njiju je spregovoril izjemno spoštljivo. „Nihče ne bo dosegel modrosti mojega očeta“, je povedal v pogovoru. Po končani gimnaziji se je v Ljubljani vpisal na arheologijo, kajti na akademijo za glasbo se ni mogel, ker ni imel končane srednje glasbene šole, vendar je že takrat vedel, da ga glasba kliče.
Kot ustvarjalec se je kasneje uveljavili v družbi skupine Pro musica viva. Lojze Lebič komponira glasbo za vse vrste zasedb. S svojimi skladbami se je uvrstil med klasike sodobne slovenske glasbe in izoblikovali svojo osebno glasbeno govorico.
Ne smemo pa spregledati njegovega publicističnega dela. Glasbo torej ne samo piše, sklada, ampak o njej tudi aktivno razmišlja, jo interpretira, teoretsko opredeljujete...
Lojze Lebič je dobitnik številnih nagrad. Prejel je več nagrad Prešernovega sklada in tudi Prešernovo nagrado za življenjsko delo leta 1994. V pogovoru na Radiu Ognjišče je razmišljal tudi o nagradah in nagrajencih, ki nas vsako leto (vsaj) enkrat spomnijo na pomen kulture za naš narod, za naše duhovne korenine...