Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Bolan otrok (foto: ARO)
Bolan otrok

Po številu obolelih sezona respiratornih okužb ne izstopa

| 04.02.2015, 13:31 Blaž Lesnik

V februarski zdravstveni oddaji smo tokrat posvetili pozornost najmlajšim, saj so v sezoni prehladov in virusnih obolenj pogosto na udaru. Simptomi gripe sicer v splošnem pri otrocih potekajo blažje kot starejši, so pa zato bolj dovzetni za nekatere druge okužbe. Seveda pa lahko pride povsod do zapletov. Naš gost je bil specialist pediater Uroš Krivec, vodja Službe za pljučne bolezni, ki je povedal, da letošnja sezona po številu obolelih ni nič posebnega.

Vsako leto se v tem času srečujemo z epidemijo akutnega bronhiolitisa. To je bolezen, ki se pojavlja predvsem pri majhnih otrocih (od rojstva do 2. leta starosti). Nekateri med njimi tako težko zbolijo, da morajo tudi v bolnišnico. Vsako leto to za nas predstavlja kar velik organizacijski izziv, poiskati moramo ustrezno število postelj in namestitev. Trenutno pa smo še v okvirih, ko izredne pojavnosti te bolezni ni“, je na začetku oddaje povedal otroški pulmolog Uroš Krivec.

Sezona respiratornega sincicijskega virusa (RSV), povzročitelja akutnega bronhiolitisa pri majhnih otrocih, se je začela že novembra lani. Delež potrjenih okužb z RSV je bil konec januarja približno 16 %, kar pomeni, da je sezona RSV še v polnem teku.

specialist pediater Uroš Krivec
specialist pediater Uroš Krivec © ARO
Preprečevanje
Z ustreznimi preventivnimi ukrepi lahko okužbe preprečimo in omejimo širjenje virusov. Z respiratornim sincicijskim virusom se v prvem letu življenja okužita dve tretjini dojenčkov, do dopolnjenega drugega leta pa se z njim okuži skoraj vsak otrok. Pri večini zdravih otrok in odraslih oseb povzroči le prehlad in ne pušča posledic.

Na prvem mestu so tu higienski ukrepi, kot so redno umivanje rok s toplo vodo in milom ter pravilna higiena kašlja. Okužb z RSV ne smemo jemati zlahka – bolan otrok mora ostati doma in se pozdraviti, saj se bodo s tem zmanjšale možnosti zapletov bolezni pri otroku in širjenju okužbe v vrtcu ali šoli. V času sezone okužb dihal naj bi tudi čim manj zadrževali v prostorih, kjer je veliko ljudi, kot so denimo nakupovalni centri. Tam, kot je poudaril naš gost Uroš Krivec, z novorojenčkom v sezoni virusov nimamo kaj početi.

Respiratorni sincicijski virus je sicer izredno lahko prenosljiv in zelo odporen. Širi se s telesnim stikom, denimo z dotikom, s poljubljanjem in rokovanjem, pa tudi po zraku s kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, smrkanju. Na rokah ali površinah lahko virus preživi od ene do 24 ur.

V oddaji smo spregovorili tudi o gripi pri otrocih, kašlju in drugih respiratornih zapletih.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...