SNG Opera
Rešitve za samozaposlene v kulturi še letos?
Politika | 01.03.2015, 16:00 Petra Stopar
Nacionalni svet za kulturo je na svoji zadnji seji spregovoril o položaju samozaposlenih v kulturi. Predstavniki teh in drugi govorci so podrobno predstavili temo in se posebej posvetili težavam, ki so kljub nekaterim spremembam še vedno prisotne. Svet je zato predlagal oblikovanje delovne skupine, ki se bo posvetila odprtim vprašanjem.
Članica Nacionalnega sveta Jadranka Plut, ki je vodila sejo, je uvodoma spomnila, da je bilo na področju samozaposlenih že kar nekaj narejenega, a ne dovolj. Zakon o uresničevanju javnega interesa za kulturo ali na kratko Zujik je med drugim prinesel novosti na področju reševanja položaja najranljivejših skupin samozaposlenih, kulturne žepnine, spremembe glede računovodskih storitev ter možnosti koriščenja bolniškega staleža, a le po 30. dnevu bolezni.
Direktor Centra urbane kulture Kino Šiška Simon Kardum je spomnil, da je v času ministrovanja Uroša Grilca vodil delovno skupino, ki je pripravila aktualni Zujik, hkrati pa je pripravila tudi predlog novega zakona o kulturi. Ta ima zdaj pri aktualni ministrici Julijani Bizjak Mlakar status delavnega gradiva.
Kardum meni, da bi morali o tem javno razpravljati. Kot pravi, je bilo že nekaj povedanega o denarnih spodbudah za to, da se nekdo odloči za status samozaposlenega, ter o ureditvah plačila dodatnih stroškov dela, kot sta prehrana in prevoz. Bil je tudi predlagan predlog o določitvi minimalne cene za določeno avtorsko delo ali storitev ter da bi pravico do plačila prispevka samozaposlenim raztegnili s treh na pet let.
Samozaposlena umetnica Marija Mojca Pungerčar je med drugim opozorila, da na trgu preprosto ni dovolj dela za dostojno preživetje. Dodala je, da najmanj 25 odstotkov imetnikov tega statusa ne dosega ravni minimalne bruto plače, hkrati pa se ne morejo prijaviti na zavod za zaposlovanje.
Po besedah Bizjak Mlakarjeve si želijo na ministrstvu izenačiti pravice samozaposlenih s pravicami zaposlenih pri izplačilu stroškov dela ter odpraviti težavo normiranih stroškov, zaradi katerih se tistim, ki zaslužijo najmanj, jemlje največ. Rešitve že pripravljajo in jih bodo, kot obljublja, v parlament posredovali še letos.