Je Janševa vlada padla po krivici?
| 26.02.2015, 14:31 Rok Mihevc
Vrhovno sodišče je odpravilo poročilo Komisije za preprečevanje korupcije o premoženjskem stanju predsednikov političnih strank v delu, ki se nanaša na predsednika SDS Janeza Janšo. Vrhovno sodišče je ugotovilo, da je KPK z izdajo zaključnega poročila posegel v tožnikove ustavne pravice, saj Janši osnutka prej ni poslal v izjasnitev. Predsednik SDS Janša se je ob tem na Twitterju že vprašal, kdo bo povrnil nastalo škodo. Ob objavi omenjenega poročila KPK je namreč prišlo do padca njegove vlade.
Spomnimo - Komisija za preprečevanje korupcije je v poročilu o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank, ki ga je objavila pred dobrima dvema letoma, ugotovila, da sta predsednika SDS in PS, Janša in Zoran Janković, kršila protikorupcijsko zakonodajo. Večkrat sta namreč kršila zakonsko obveznost poročanja o premoženjskem stanju na področju razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin, lastništva premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev. Hkrati so ugotovili tudi, da se je Janši premoženje glede na uradno ugotovljene vire dohodkov in premoženja v nadzorovanem obdobju nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210 tisoč evrov.
V medijih je završalo. Pritisk javnosti je bil tako močan, da sta se prvak Desusa Karl Erjavec in DL Gregor Virant odločila za odhod iz koalicije in druga Janševa vlada je padla. Dve leti potem pa … Objava poročila je sporna. Vrhovno sodišče je namreč ugotovilo, da je bila kršena ustavna pravica do enakega varstva pravic. KPK je z izdajo zaključnega poročila o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank posegel v Janševe ustavne pravice, saj mu osnutka prej ni poslal v izjasnitev. Zaključno poročilo se zato v delu, ki se nanaša na Janšo, odpravi oziroma ga mora KPK s svojih spletnih strani odstraniti. Prav tako mora Janši v 15 dneh od vročitve sodbe povrniti 538,68 evrov stroškov z zakonskimi zamudnimi obrestmi.
Janša se je danes na Twitterju v odzivu na odločitev vrhovnega sodišča vprašal, kdo bo odgovarjal in kdo bo povrnil škodo. Ob tem je dodal, da že od rimskega prava velja rek: Pravica odložena je pravica odrečena. "Žalosten obraz slovenske pravne države," je še zapisal na družbenem omrežju.
Sedanji predsednik komisije Boris Štefanec se danes na seji mandatno volilne komisije do odločitve vrhovnega sodišča in do dela svojega predhodnika ni želel opredeliti. „Do tega se ne želim opredeliti ta trenutek, ker vsebine ne poznam. Tudi sicer, glede na to, da poznate mojo zgodovino in da sem 30 let kot diplomirani pravnik opravljal takšne in drugačne funkcije, je moj osnovni in bistveni pristop k vsaki sodni odločbi, da jo spoštujem od takrat kot velja.“
Odzval se je tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki meni, da je treba odločitev vrhovnega sodišča spoštovati. Na vprašanje, ali mu je zdaj žal, da je DeSUS po objavi poročila izstopil iz koalicije, pa odgovarja, da današnja odločitev sodišča ni povezana z njihovo takratno odločitvijo. Na ostale odzive še čakamo.