Marjan BuničMarjan Bunič
Petra StoparPetra Stopar

Komisija pravičnost in mir pri SŠK odločno proti redifiniciji zakonske zveze in družine

Slovenija | 10.02.2015, 18:35

V državnem zboru se je pozno popoldne začela razprava o spremembah Zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Uvodoma je vladna koalicija ob podpori ZL in ZaAB zavrnila predlog SDS, slednjega je podprla tudi NSi, da bi o spremembah družinskega zakonika potekala javna razprava.

„V SDS na podlagi 46. člena Poslovnika DZ predlagamo, da se za pridobitev informacij za nadaljnjo obravnavo tega zakona oziroma sprememb zakona opravi najprej pred samo obravnavo na odboru, tudi javna predstavitev, da se opravi javna razprava in se potem zadeva nadaljuje,“ je predlagala poslanka SDS Jelka Godec in to utemeljila tudi z večinsko zavrnitvijo družinskega zakonika na referendumu leta 2012. Vladna večina tega predloga ni odprla.

„Prav v tem zakonu se je politika kot mi je znano zelo dobro zmenila oziroma se bo zmenila, kajti tako koalicija kot opozicija bodo glasovali z izjemo dveh strank za,“ pa je povedala poslanka SMC Erika Dekleva in tako potrdila, da Stranka Mira Cerarja podpira redefinicijo družinskega zakonika, ki izenačuje zvezo moža in žene z istospolno skupnostjo. Prav tako dovoljuje posvojitve otrok istospolnim parom. Preslišan je bil tudi poziv strank SDS in NSi, da naj poslanci koalicije in ZL ter ZaAB upoštevajo voljo ljudstva na referendumu, ki je leta 2012 zavrnilo družinski zakonik. V razpravi so mnenja predstavili zagovorniki in nasprotniki zakonika. Predstavnik Družinske pobude Tomaž Merše je poslance pozval, da naj glasujejo proti predlaganim spremembam. To je utemeljil z naslednjimi besedami: „V imenu otrok vas prosim, za katerih pravice tukaj gre, da danes glasujete proti temu zakonu, da pustite vladi prostor, da v okviru predloga Zakona o partnerski skupnosti, ki je tam v pripravi, da se lahko izvede vsa potrebna usklajevanja, da lahko najdemo rešitve, ki bodo sprejemljive za vse strani. Se pravi, da bodo v resnici reševale probleme vsakdanjega življenja istospolnih partnerskih skupnostni in, da hkrati ne bodo povzročale, da bi se vsi ostali počutili prikrajšani in ogroženi na podlagi zakonodaje, ki bo sprejeta in bomo lahko normalno sobivali, ne pa da se kar naprej nekaj obtožujemo.“

Proti spremembam družinskega zakonika so tudi v Komisiji pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci. P. dr. Tadej Strehovec je na seji povedal: „V Komisiji odločno nasprotujemo tistim predlaganim spremembam družinske zakonodaje, ki bi pojmovanje in vrednotenje zakonskega in družinskega življenja izpostavile novim pretresom in ga še nadalje razvrednotile, posvojene otroke pa izpostavile nepredvidenim in nepopravljivim posledicam. To je bilo tudi mnenje skupne izjave največjih verskih skupnosti v Sloveniji, ki so jo 22. marca 2012 podpisali tako predstavniki Katoliške Cerkve, kot tudi Pravoslavne Cerkve in Islamske skupnosti. V sami Komisiji pravičnost in mir menimo, da bo redefinicija zakonske zveze odprla vrata novim oblikam diskriminacije, omejevanju verske svobode in omejevanju svobode izražanja večine državljanov, kot tudi simbolnemu razvrednotenju zakonske zveze, materinstva in očetovstva.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...