Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Boleč trebuh in trebušna slinavka

| 07.01.2015, 12:08 Blaž Lesnik

Pomanjkljivo delovanje zunanjega dela trebušne slinavke lahko povzroča vrsto nevšečnosti: od napihovanja, hujšanja, drisk do bolečin in slabega počutja. V zdravstveni oddaji je gastroenterolog doc. dr. Rado Janša pojasnil, katera bolezenska stanja privedejo do nepravilnega delovanja tega dela žleze in kakšna je terapija.

Šele nekaj let zdravniki opozarjajo na pomen pravilnega eksokrinega izločanja trebušne slinavke. Ta del izloča encime v prebavno cev, zaradi česar se hrana razgradi do delcev, primerne velikosti. Hrana, ki pride delno že spremenjena iz želodca v dvanajstnik, se tako razgradi do takih elementov, ki se lahko vsrkajo v kri čez sluznico prebavil in nam služijo kot gradbeni elementi za življenje.

Pri bolezenskih stanjih pa je delovanje tega dela trebušne slinavke spremenjeno. Izločanje encimov v prebavno cev je zmanjšano, hrana ostane slabo razgrajena, v prevelikih delčkih, nanjo se pogosto veže voda in posledično se pojavijo težave z napihnjenostjo, pretakanjem po trebuhu, s slabim počutjem... Enake težave se lahko (brez bolezenskih znakov) pojavijo pri starostnikih.

Doc. dr. Rado Janša
Doc. dr. Rado Janša © zdravniki.org
Ko govorimo o trebušni slinavki, ljudje najprej pomislijo na sladkorno bolezen, ne pa še na drugi, ravno tako pomemben del, na del z zunanjim izločanjem. Nobelovi nagrajenci, ki so raziskovali ta del žleze, so o njem pisali že davno (po letu 1960). A v klinično prakso so njihova dognanja prišla šele v zadnjih nekaj letih.

Naš gost doc. dr. Rado Janša je povedal, da gre pri terapiji za dodajanje encimov, s katerimi lahko (če ni drugih težav) pogoste težave z napihnjenostjo, pretakanjem in slabim počutjem uspešno odpravimo.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...