Jure SešekJure Sešek
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

SSK negativno ob odlikovanju Serracchianijeve

| 13.01.2015, 08:21 Matjaž Merljak

Predsednik republike Borut Pahor bo danes predsednici italijanske dežele Furlanije-Julijske krajine Debori Serracchianni ob 50-letnici ustanovitve dežele podelil zlati red za zasluge. Ob tem se je pojavila vrsta negativnih odzivov, tudi s strani Svetovnega slovenskega kongresa.

Iz urada predsednika republike so sporočili, da bo Borut Pahor odlikovanje podelil za prispevek k poglabljanju slovensko-italijanskega sodelovanja in podporo razvoju slovenske manjšine. V Pahorjevem uradu izpostavljajo pomen prispevka Serracchianijeve k poglabljanju dvostranskega sodelovanja tako na državni kot regionalni ravni. Prav tako si odlikovanje zasluži za podporo razvoju slovenske manjšine v Italiji kot elementa zbliževanja med državama, so zapisali v včerajšnjem sporočilu za javnost.

Napovedano odlikovanje Serracchianijeve je naletelo na več kritik. Svetovni slovenski kongres (SSK) je poudaril, da je odlikovanje Serracchianijeve neprimerno, saj da deluje v nasprotju s pravicami slovenske manjšine v Italiji. Je pobudnica deželnega zakona, ki izničuje manjše občinske uprave v deželi. To naj bi po pisanju SSK pomenilo smrtni udarec tisti avtonomiji, ki jo je še lahko uživala slovenska skupnost. Predsednik SSK Boris Pleskovič in predsednik konference SSK za Italijo Marjan Terpin tudi menita, da bi s tem odlikovanjem Slovenija prizadela krivico manjšini v Italiji in predsednika Pahorja pozivata, da odlikovanja ne podeli.

Portal Slomedia.it objavlja pismo števarjanske županje France Padovan in občinskih svetnikov Slovenske skupnosti, ki jih je napoved razburila in v tem ne vidijo smisla.

Po pisanju STA, so v največji opozicijski stranki SDS v nedeljo opozorili, da je v času Seracchianijinega vodenja FJK prišlo do sprejetja deželnega zakona za reformo krajevnih uprav, ki da "zelo negativno vpliva na slovenske zamejske občine in posledično tudi na poslabšanje položaja slovenske manjšine (...) saj nikjer ne omenja prisotnosti slovenske in drugih manjšin". Poslanca SDS Danijel Krivec in Ljubo Žnidar, člana komisije državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu, sta Pahorju v zvezi s tem naslovila tudi odprto pismo s protestom, ker da so zamejski Slovenci od njega pričakovali "državniško podporo". "Vi pa prav nasprotno nagrajujete politiko, ki slovenski manjšini jemlje pravice," sta zapisala.

"Nasilna ukinitev slovenskih občin se je že zgodila leta 1927. V znanem času. Sedaj pa naš predsednik države ukinjanje celo nagrajuje," sta med drugim zapisala v pismu Pahorju, ki ga je SDS objavila na svoji spletni strani.

"Premislek o nedržavniški politiki slovenske države" Pahorju ob odlikovanju Serracchianijeve svetuje tudi Samo Pahor iz manjšinskega družbeno-političnega društva Edinost. "Šele ko bodo zvesto in lojalno spoštovane obveze, ki izhajajo iz pogodb in drugih virov mednarodnega prava, bo mogoče govoriti o prijateljskih državah in podeljevati odlikovanja," je med drugim zapisal Samo Pahor. "Ne izključujemo pa možnosti, da bi bilo odlikovanje učinkovita spodbuda za odločen pristop k spoštovanju vseh navedenih notranjih in mednarodnih predpisov," je dodal.

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...