Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Letalo Adrie Airways kmalu zgodovina? (foto: www.adria.si)
Letalo Adrie Airways kmalu zgodovina?

Kmalu ostrejši nadzor letalskih potnikov?

| 26.01.2015, 10:16 Petra Stopar

Po terorističnih napadih v Evropi se je še okrepil pritisk na čimprejšnje sprejetje ukrepov za boj proti terorizmu, med drugim na letališčih. Vrstijo se pozivi k dopolnitvi direktive o zbiranju podatkov letalskih potnikov na ravni Evropske unije. Gre za podatke, ki jih prevozniki ali potovalne agencije shranijo ob nakupu letalske vozovnice, med drugim ime, naslov, telefonska številka, datum in cilj potovanja. Ob tem se znova odpira vprašanje pravice do zasebnosti.

Sistem 'passenger name record' ali PNR, v katerega se vnesejo podatki o letu nekega potnika, bi po trenutnem predlogu vseboval tudi do 60 osebnih podatkov, opozarja informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik. »Vsi podatki o vašem predvidenem potovanju, podatki o vozovnici, številka in vrsta vaše kreditne kartice, s katero ste plačali karto, sedež, prtljaga in izbira hrane na letu. Ta sicer izgleda zelo nedolžno, ampak pove veliko o vašem zdravstvenem stanju in nenazadnje tudi vašem verskem prepričanju, skratka, govori o vaših občutljivih osebnih podatkih,« zato je nevarnost posega v zasebnost velika, dodaja pooblaščenka.

V tej bazi bi bili namreč zajeti vsi potniki, čeprav je v resnici cilj ukrepov boja proti terorizmu nadzorovati približno 2500 državljanov Evropske unije, ki se po oceni varnostnih organov urijo v skrajni skupini Islamska država. »Vedeti pa moramo, da je PNR primarno vzpostavljen izključno zaradi poslovnih interesov letalskih družb in agencij, zdaj pa si države želijo teh podatkov.«

Na srečo, je nadaljevala Prelesnikova, je Evropski parlament branik zasebnosti. Že pred leti so namreč države članice sprejele načelni dogovor o omenjeni potniški direktivi, a jo je parlament zavrnil. Nato je Evropska komisija šla na nacionalno raven in državam članicam dala sredstva za vzpostavitev baze potnikov, ki bodo potovali iz Slovenije izven unije in obratno, slovenska policija je v ta namen prejela 800.000 evrov. Tako Prelesnikova ocenjuje, da se vzpostavitvi ostrejšega sistema ne bomo mogli izogniti, bi pa želeli, da je vanj vgrajenih čim več varovalk.

Tudi evropski poslanci iz Slovenije se zavedajo nekaterih pasti zbiranja podatkov o letalskih potnikih, a ga vnaprej ne zavračajo. Še najbolj so mu naklonjeni v Evropski ljudski stranki. Evropska poslanka Tanja Fajon iz skupine Socialistov in demokratov pa je dejala, da kategorično niso proti uvedbi evropskega PNR, a je njena glavna skrb in tudi skrb večine njenih kolegov v odboru za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve ta, »da gre za množično zbiranje informacij posameznikov, ki so s tem nekako že potencialni osumljenci in pa seveda posredovanje teh podatkov pravosodnim organom«.

Slovenska vlada se zavzema za čim prejšnje sprejetje direktive, kar je že decembra dejala notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. Po njenem mnenju je to ključno orodje v boju proti tujim borcem v Siriji in Iraku.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.