Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar

V naravi še precej neeksplodiranih ubojnih sredstev

Politika | 23.01.2015, 10:29 Petra Stopar

Po Sloveniji je še precej nevarnih ostankov vojn, največ na območju Soške fronte, ki je potekala med prvo svetovno vojno. Področje varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi je pri nas dobro urejeno, saj ga urejajo državni predpisi, v sistemu uprave za zaščito in reševanje pa deluje posebna enota. Kljub temu se vsako leto v naravi najde med osem in deset ton različnih bomb in drugih nevarnih predmetov.

Kljub temu, da je od začetka prve svetovne vojne minilo že stoletje, je državna enota civilne zaščite za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi na Sabotinu nad Novo Gorico minuli teden pojasnila, da je lani opravila 485 intervencij, v katerih je bilo odstranjenih 8690 kosov v skupni teži 14,5 tone. Samo na območju Severne Primorske je bilo v lanskem letu 232 intervencij, v katerih so odstranili skoraj osem ton različnih nevarnih predmetov.

Vodja enote Darko Zonjič je o najdbah teh sredstev, kot so bombe in granate, povedal: »Vedno več je med njimi sredstev, ki niso primerna za začasno skladiščenje, zato jih uničimo na samem kraju najdbe oziroma na najbližjem ustreznem kraju, o čemer se odločijo pirotehniki. Na ta način smo lani posredovali 28-krat in ob tem uničili 129 kosov v skupni teži ene tone, to ni tako malo.«

Namestnik generalnega direktorja Uprave RS za zaščito in reševanje Branko Dervodel je opozoril: »Teh najdb in akcij je vsako leto v državi okoli 400, mogoče celo več, najdemo pa med osem in deset ton različnih bomb in drugih nevarnih predmetov.«

Nesreče se žal še vedno dogajajo, po besedah Dervodela velikokrat zaradi objestnosti, včasih pa zaradi zbirateljske mrzlice.

Enota se je predstavila ob obisku estonske delegacije, saj ima Estonija področje varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi rešeno na podoben način kot Slovenija, le da ima bistveno večje pristojnosti kot slovenska enota. Ta sicer dobro sodeluje tako z estonsko enoto kot tudi s pripadniki civilne zaščite na Hrvaškem, v Italiji, Nemčiji in na Švedskem.

Politika, Hrana in okolje
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...