Socialni partnerji znova o minimalni plači
Politika | 20.01.2015, 10:37 Petra Stopar
Socialnim partnerjem tudi sinoči po drugem poskusu ni uspelo skleniti pogajanj o sporazumu za letos in naslednje leto. Razhajanja ostajajo pri izvzemu dodatkov iz minimalne plače, pojavila pa so se tudi pri prednostni obravnavi terjatev delavcev. Strani se bodo danes še v tretje poskušale uskladiti.
Zaplet ostaja pri definiciji minimalne plače. Medtem ko sindikati zahtevajo postopen izvzem dodatkov iz minimalne plače, pa se delodajalci s tem ne strinjajo.
So pa, kot pravi Jože Smole iz Združenja delodajalcev Slovenije, delodajalci predlagali, da se v socialni sporazum zapiše zavezo o preučitvi definicije minimalne plače. »Jaz sem prepričan, da je treba tako pomembno vprašanje, kot je definicija minimalne plače, uskladiti med socialnimi partnerji, in prav je, da tako tudi naredimo,« je povedal Smole v izjavi za novinarje.
A za predstavnike delojemalcev to ni bilo dovolj. Če zaveze o izvzemu dodatkov ne bo v sporazumu, sindikati želijo, da se iz njega izloči vsa vprašanja, povezana z minimalno plačo »in se s tem omogoča sindikatom, da se borimo za popravo te krivice izven vsebin socialnega sporazuma«, je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
Na včerajšnjih pogajanjih so se kot problematične izkazale tudi na predlog sindikatov predvidene spremembe insolvenčne zakonodaje, skladno s katerimi bi imelo poplačilo terjatev delavcev absolutno prednost pred ostalimi terjatvami. Delodajalci, predvsem predstavniki obrtnikov, temu ostro nasprotujejo, saj da mali upniki ne smejo biti izvzeti iz poplačila, ker bi bili v tem primeru primorani zapreti svoja podjetja. Namesto tega predlagajo zagotovitev učinkovitejšega vodenja stečajnih postopkov z namenom učinkovitejšega poplačila delavcev in navadnih upnikov.
So pa se socialni partnerji strinjali z usklajevanjem plač glede na rast življenjskih potrebščin. Danes, ko se izteka rok, jih čaka še tretji poskus dogovora o odprtih vprašanjih in če bodo dokument parafirali, bi bil sporazum na vladi in organih organizacij potrjen in formalno podpisan do konca januarja.