Slovenski državljani se največ izseljujejo v Nemčijo
Evropska Unija | 04.01.2015, 08:00 Rok Mihevc
V drugih državah članicah Evropske unije živi 44 tisoč slovenskih državljanov. Med njimi je šest odstotkov otrok in 15 odstotkov starejših od 65 let. Največ Slovencev živi v Nemčiji.
Slovenija je do šestdesetih let 20. stoletja veljala za deželo odseljevanja. Sledilo je obdobje močnega priseljevanja iz drugih republik tedanje skupne države, ki je bilo večje od odseljevanja. Tudi po osamosvojitvi je bil selitveni prirast večinoma pozitiven. Od leta 2000 dalje pa se je iz naše države vsako leto odselilo več Slovencev, kot se jih je vanjo priselili. V največjem številu so se odseljevali v Nemčijo in Avstrijo, kamor se je vsako leto preselilo od 29 do 52 odstotkov odseljenih Slovencev. Natančnih razlogov za to ni, gotovo pa so se odseljevali tudi zaradi iskanja novih priložnosti v tujini, izobraževanja, ali združevanja družin.
Največ Slovencev živi v Nemčiji, skoraj 24 tisoč, kjer je petina starejših od 64 let, otrok pa je manj kot tri odstotke. Zaposlenih je 54 odstotkov, neaktivnih pa 44. Demografska slika slovenskih državljanov v Nemčiji priča o daljšem obdobju migracij, ki tudi danes ohranjajo značaj zdomstva.
Druga največja skupina slovenskih državljanov živi v Avstriji, nekaj čez 8 tisoč. Polovica se jih je v to državo priselila po letu 2000 in gre za kombinacijo tradicionalne in novejše emigracije iz Slovenije. Zaposlenih je sorazmerno veliko - 60 odstotkov, neaktivnih pa 34 odstotkov. Otrok je 13 odstotkov, starejših od 64 let pa malo, morda tudi zaradi geografske bližine države in vrnitve v domovino po upokojitvi. Zelo podobno kot za Avstrijo velja tudi za Italijo, kjer živi nekaj čez 2000 slovenskih državljanov, ki so večinoma zaposleni.
V Franciji je Slovencev 700, na Švedskem tudi podobno, v Belgiji približno 900. Med države, v katerih živi nova slovenska emigracija z namenom zaposlitve v evropskih ustanovah, sodi Luksemburg, kjer živi nekaj čez 400 Slovencev. "Novi emigranti" živijo tudi v Veliki Britaniji in v Španiji, kjer v prvi živi 1800, v Španiji pa 1600 Slovencev.