V NSi s predlogom zakona o dostojnem pokopu za izpolnitev civilizacijske norme
Slovenija | 28.01.2015, 14:50 Rok Mihevc
Nova Slovenija je že pred časom pripravila predlog zakona o dostojnem pokopu. Doslej ga je že predstavila vsem poslanskim skupinam ter tudi komisiji za reševanje vprašanj prikritih grobišč. Danes se je z njim seznanil tudi starosta slovenske osamosvojitve Ivan Oman.
Naša civilizacijska norma je, da pokopljemo mrtve, zato je lahko zakon o dostojnem pokopu korak k uresničevanju sprave v slovenskem narodu, se strinjata predsednica NSi Ljudmila Novak in starosta slovenske osamosvojitve Ivan Oman. Slednji je ob tem dodal. „Ta predlog zakona sem prebral in mislim, da ga je potrebno sprejeti. Kdor koli bi nasprotoval ima politične ali ideološke pomisleke ali pa samo prestižne. Pri nas v Sloveniji vlada miselnost, da če sam nisem predlagatelj, potem stvar ni dobra. To je že nekako naša bolezen.“
Predlog zakona, ki so ga pripravili v NSi, ne odpravlja zakona o vojnih grobiščih, pač pa problematiko le dopolnjuje, je pojasnjuje Novakova. „Mi si predvsem želimo, da bi s tem zakonom izpolnili v prvi vrsti civilizacijsko normo in uresničili dostojni pokop vseh žrtev. Seveda si tudi v Novi Sloveniji želimo, da bi v tem spravnem procesu napredovali, zavedam pa se, da s tem zakonom vseh teh stvari ne moremo rešiti. Mislimo pa, da je to en pomemben korak in sem zelo vesela, da je tudi gospod Oman to podprl, ker enostavno, če hočemo priti nekje skupaj, moramo iskati neko soglasje in ne moremo trdo vztrajati vsak na svojem stališču.“
Novakova je pojasnila, da se je na temo predloga zakona o dostojnem pokopu sešla že vsemi poslanskimi skupinami. Naklonjeni so mu zlasti v SMC, medtem ko so v SD in DeSUS izrazili pomisleke, saj da bi bilo morda bolj smiselno dopolniti obstoječi zakon.
Danes dopoldne so se srečali še z SDS. Razhajanj v zvezi z vsebino zakona sicer ni, vendar pa v SDS menijo, da bi bilo pred sprejemanjem tega predloga treba razrešiti še nekatera druga vprašanja, povezana s polpreteklo zgodovino, je povedala Novakova.
V SDS podrobnosti o pogovoru niso razkrili. V sporočilu za javnost so zapisali le, da so sogovorniki spregovorili o bistvenih poudarkih predloga. Poslanska skupina SDS ga bo obravnavala na eni od prihodnjih sej. Je pa predsednik stranke Janez Janša ob robu predstavitve njegovih knjig v Litiji pred dnevi pojasnil, da želijo pred dokončno odločitvijo prisluhniti še mnenju organizacij, ki neposredno zastopajo pravice in dostojanstvo tistih, ki jih je treba še pokopati.
Na vprašanje, ali nov zakon potrebujemo ali zadostuje obstoječi, je odvrnil, da "v normalni državi ne bi potrebovali nobenega zakona, zato da se pokoplje mrtve". "Vsaj napol civilizirana ljudstva so svoje mrtve pokopavala prej, preden se je vedelo, kaj pomeni beseda zakon. Samo barbare je bilo treba v to prisiliti," je poudaril.
Večinsko podporo predlogu pa so sicer izrazili v vladni komisiji za reševanje vprašanj prikritih grobišč. Predsednik komisije Jože Dežman je predlog v izjavi za medije označil za ustreznega, saj da upošteva načela, ki jih skuša uveljaviti tudi komisija. Po njegovih navedbah je razumno, da z zakonom o dostojnem pokopu "uzakonimo standarde, s katerimi je prikrita morišča in grobišča treba raziskati, prekopati, urediti".