Ukrajinski grkokatoliški Cerkvi na vzhodu države grozi prepoved delovanja
Cerkev po svetu | 15.12.2014, 11:17 Marta Jerebič
Ukrajinska grkokatoliška Cerkev je prejšnji teden praznovala 25. obletnico svoje vnovične vzpostavitve. Njen voditelj, višji nadškof Svjatoslav Ševčuk, je ob tem opozoril, da se njegova Cerkev znova sooča z možnostjo prepovedi delovanja na vzhodu države.
Samooklicane oblasti na krimskem polotoku ter pokrajinah Doneck in Lugansk so sprejele zakon, ki vsem verskim skupnostim nalaga, da se morajo znova registrirati. Vendar pa se Ukrajinski grkokatoliški Cerkvi morda ne bo uspelo registrirati, saj jasno nasprotuje vojaško-političnemu vmešavanju Rusije. To bi lahko pomenilo, da bo Cerkev že z januarjem na tem območju delovala nezakonito, je višji nadškof Svjatoslav Ševčuk povedal je za avstrijsko katoliško agencijo Kathpress. »Gre za neke vrste ironijo, saj praznujemo 25. obletnico naše legalizacije v nekdanji Sovjetski zvezi, vendar pa bomo v nekaterih delih Ukrajine izgubili zakonito pravico do obstoja.«
Nadškof je ob tem vse pravoslavne Cerkve pozval k večjemu prizadevanju za mir med Ukrajino in Rusijo. Po njegovem mnenju bi Ruska pravoslavna Cerkev in Ukrajinske pravoslavne Cerkve, ki so v občestvu z moskovskim patriarhatom, lahko storile veliko več za spravo teh dveh držav in za ustavitev prelivanja krvi na vzhodu Ukrajine.
Zaradi osem mesečnega konflikta med proruskimi separatisti in ukrajinsko vojsko je prizadetih najmanj 5 milijonov ljudi, ki se soočajo z lakoto in trenutno tudi mrazom. Na območju Donecka so ostali samo še trije katoliški duhovniki – dva grkokatoliška in eden latinskega obreda. »Poskušamo ostati na območju, tako da so naši duhovniki z našimi ljudmi,« je dejal nadškof Ševčuk in dodal, da s humanitarno pomočjo oskrbujejo tudi katoličane latinskega obreda. A njihovo delovanje bo vse odvisno od tega, ali se bodo lahko na novo registrirali.
Sicer pa je Ukrajinska grkokatoliška Cerkev zelo živa. Ko je pred 25 leti izšla iz katakomb je imela 300 duhovnikov, njihova poprečna starost je bila 60 let. Danes šteje 3000 duhovnikov, njihova povprečna starost pa je 35 let. Nadškof Ševčuk je to označil za čudež.