Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Papež v poslanici za mir: Globalizirati bratstvo, ne suženjstva

Papež in Sveti sedež | 10.12.2014, 13:34 Marta Jerebič

V Vatikanu so danes predstavili papeževo poslanico za 48. svetovni dan miru, ki ga bomo obhajali 1. januarja. Dokument nosi naslov: Nič več sužnji, ampak bratje. V njem Frančišek poziva h globalizaciji bratstva, da bi tako premagali pojav suženjstva. Opisuje vzroke trgovanja z ljudmi, med njimi so kriminalne združbe, ki vodijo to trgovino. Ob tem države poziva, naj uveljavijo učinkovite mehanizme nadzora, ki bodo preprečili korupcijo in nekaznovanost.

Papeževa poslanica za svetovni dan miru je razdeljena na dva dela. V prvem sveti oče opisuje številne obraze suženjstva in razloge zanj. Prvi je v tem, da se človeka obravnava kot predmet, kot sredstvo. Vzroke pa lahko najdemo še v revščini, pomanjkanju dostopa do izobrazbe in dela, kriminalnih združbah, ki vodijo trgovino z ljudmi, v oboroženih spopadih, terorizmu, zlorabi interneta za zavajanje mladih, v korupciji.

Drugi del poslanice poziva k izkoreninjenju suženjstva s skupnim in globalnim prizadevanjem prek globalizacije bratstva, ki se bo znala zoperstaviti globalizaciji brezbrižnosti. Frančišek našteje tri načine, ki se jih morajo ustanove lotiti na tem področju: preprečiti zločin suženjstva, zaščititi žrtve in kaznovati odgovorne. Potrebni so pravični migracijski in delovnopravni zakoni, predvsem pa učinkoviti mehanizmi nadzora, ki ne bodo dopuščali korupcije in nekaznovanosti. Papež vse družbene akterje poziva k priznavanju družbene vloge žensk, zagotavljanju dostojnega dela in plač, medvladnemu sodelovanju za preprečevanje mednarodnih mrež organiziranega kriminala, ki vodijo nezakonito trgovino z migranti.

Frančišek se nadalje obrača tudi na potrošnike in jih opominja na njihovo družbeno odgovornost. Trgovina z ljudmi ali izdelki, ki jih je naredila delovna sila, ki jih delodajalci izkoriščajo, zadevajo vse nas: tako tistega, ki zaradi brezbrižnosti ali koristoljubja zatisne oči, kot tistega, ki se družbeno angažira proti sodobnim oblikam suženjstva ali nameni pozdrav oziroma nasmeh žrtvam suženjstva. Globalizirati bratstvo, ne suženjstva ali brezbrižnosti, je torej papežev poziv v tokratni poslanici za svetovni dan miru.

Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.