Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Zastava Šrilanke (foto: Wikipedia)
Zastava Šrilanke

Šrilanški predsednik papežev obisk zlorablja v predvolilni kampanji

Cerkev po svetu | 05.12.2014, 11:50 Marta Jerebič

Šrilanški predsednik je kljub nasprotnim pozivom predsedniške volitve razpisal za 8. januarja. Papež Frančišek bo ta otok obiskal nekaj dni zatem – tam se bo mudil od 13. do 15. januarja, kar pomeni, da se lahko znajde v vrtincu povolilnega družbenega nasilja, ki se je v zadnjih letih pojavljalo po skoraj vsakih volitvah. Vatikanska delegacija, ki je te dni obiskala ta južnoazijski otok, da bi določila podrobnosti papeževega potovanja, je zaskrbljena, šrilanški verniki pa Frančiška po pisanju spletnega portala Vatican Insider pozivajo, naj obisk preloži.

Pozivi šrilanških škofov in diplomatski nasvet iz Vatikana, ki so zahtevali odlog volitev, so naleteli na gluha ušesa. Za sedanjega predsednika Mahindo Rajapakso, ki bo kandidiral že tretjič zapored, je bila zloraba papeževega obiska premočna skušnjava. Tako so se po državi že pojavili prvi plakati predvolilne kampanje s podobo žarečega Rajapakse, ki se razkazuje poleg smehljajočega se papeža Frančiška, in sloganom S papeževim blagoslovom bo znova naš predsednik.

Med katoličani je narasla zaskrbljenost. Voditelj laiškega apostolata v kolombski nadškofiji, duhovnik Leo Perera, je bil prvi, ki je v odprtem pismu šrilanške škofe pozval, naj potovanje odpovedo in preprečijo, da bi papeža uporabili za sredstvo propagande. Obisk tako kmalu po objavi volilnih izidov bi imel za katoličane na Šrilanki uničujoče posledice in bi dajal vtis, da Cerkev podpira predsednika, je zapisal Perera.

Tamilski duhovnik Emmanuel, ki se je izselil v Nemčijo in je voditelj svetovnega tamilskega foruma, je za Vatican Insider opozoril, da te volitve ne bodo prinesle nikakršnih ugodnosti za etnične ali verske manjšine na Šrilanki. Oba glavna kandidata Mahinda Rajapaksa in nekdanji minister v Rajapaksovi vladi Maithripala Sirisena sta podpornika singalskega in budističnega nacionalizma in nista manjšinam obljubila prav nič. Vendar pa po Emmanuelovih besedah ni verjetno, da bi papežev obisk preložili. Rajapaksa, kardinal Malcolm Ranjith in škof škofije na tamilskem ozemlju, kjer pričakujejo Frančiškov postanek, hočejo, da bi do Frančiškovega obiska prišlo še v času njihovega službovanja, predvsem zaradi razlogov osebnega ugleda.

Katoliški aktivist za človekove pravice Ruki Fernando pa je dejal, da bodo v dneh po volitvah državljani razpravljali o reformah. Katoličani se zaradi papeževe navzočnosti ne bi mogli vključiti v razprave o vprašanjih, ki so ključna za Šrilanko. Odprta rana ostaja tudi naslednji incident: Šrilanka je država, v kateri lahko katoliški duhovnik izgine zato, ker napiše pismo papežu. Maja 2009 je tamilski duhovnik Francis Joseph papeža Benedikta XVI. seznanil s poboji, ki jih je nad Tamilci izvajala vojska. Danes je eden izmed 146 tisoč pogrešanih ljudi, kar Rajapaksova vlada s pridom taji ter tako zapira vrata resnici in pravičnosti.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...