Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Papež Frančišek pozdravlja velikega muftija (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek pozdravlja velikega muftija

Papež: v mošeji sem začutil potrebo po molitvi!

Svet | 06.12.2014, 00:50 Marjana Debevec

Papež Frančišek si na različne načine prizadeva za dialog na vseh ravneh: v Katoliški Cerkvi, med različnimi veroizpovedmi, med velikimi verstvi pa tudi z vsemi ljudmi dobre volje. To se je močno izrazilo tudi med njegovim potovanjem v Turčijo pretekli konec tedna. Na letalu so ga novinarji med drugim povprašali o medverskem dialogu, islamofobiji in kristjanofobiji, kar je še posebej aktualno za današnji svet, ki, kot pravi papež, po koščkih že živi tretjo svetovno vojno.

Po papeževih besedah so zaradi terorističnih dejanj s strani skrajnih islamistov mnogi ogorčeni nad islamom, po drugi strani pa so zato pravi muslimani prizadeti, saj trdijo, da je Koran knjiga miru. Ne moremo namreč reči, da so vsi muslimani teroristi, kot ne moremo reči, da so vsi kristjani fundamentalisti, je dejal papež. Zato je novinarjem ponovil povabilo, ki ga je izrekel predsedniku Erdoganu: „Lepo bi bilo, če bi vsi islamski politični, verski in akademski voditelji odprto obsodili takšna dejanja. To bi namreč pomagalo večini islamskega ljudstva, da bi zavrnili terorizem.“ Po papeževih besedah je namreč potrebna svetovna obsodba terorizma, tudi s strani muslimanov, ki imajo isto identiteto, a hkrati trdijo, da Koran tega ne uči.

Zatem je sveti oče spregovoril o kristjanofobiji in spomnil, koliko kristjanov so že pregnali z Bližnjega vzhoda. Iz nekaterih krajev so izgnali vse kristjane, kot na primer v Mosulu v Iraku, kjer jim niso pustili niti vzeti ničesar s seboj. Po drugih deželah pa nas po papeževih besedah preganjajo na bolj fine načine: mož mora na primer živeti v drugem kraju, žena v drugem. „Kot da bi hoteli, da ne bi bilo več kristjanov, da ne bi ostalo ničesar krščanskega več. V prvem primeru gre za terorizem, v drugem, ko se preganjanje kristjanov izvaja bolj na diplomatski način, pa se to dela zato, ker je še nek skrit razlog in to ni dobro.“

O medverskem dialogu pa je papež Frančišek poudaril, da bi morali narediti nov skok v kakovosti in sicer med ljudmi različnih verstev. „Ko se ljudje različnih verstev srečujejo med seboj, si izmenjujejo verske izkušnje in ne govorijo le o teologiji. In to bi bil zelo lep korak naprej v dialogu.“

Novinarji so ga povprašali tudi o njegovem obisku modre mošeje, kjer smo svetega očeta videli več minut zbranega v molitvi. Takole je opisal te trenutke: „Mufti mi je z blagostjo razlagal Koran, kjer govori o Mariji in Janezu Krstniku. V tistem trenutku sem začutil potrebo po molitvi. Vprašal sem ga: 'Ali bi molila?' 'Da, da', mi je odgovoril. In jaz sem molil za Turčijo, za mir, za muftija, za vse, zame, ker potrebujem molitve. Zares sem molil. Gospodu sem rekel: naj se ta vojna konča. Tako je bil to trenutek iskrene molitve“, je še dejal papež Frančišek.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...