Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: Božične poslanice slovenskih škofov

Cerkev na Slovenskem | 24.12.2014, 15:00 Marta Jerebič

Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je v božični poslanici vsem zaželel, da bi božič v njih utrdil prepričanje, da jih Bog ni zapustil. "Prihaja k vam in ostaja z vami," je po njegovih besedah sporočilo božiča. Celjski škof in apostolski administrator mariborske nadškofije Stanislav Lipovšek želi, da bi bili nosilci Njegove luči, Njegove dobrote in Njegovega miru za vse ljudi. Koprski škof Jurij Bizjak vsem želi notranjega miru in da bi kristjani uspeli prikazati veselo novico kot človeštvu na kožo napisane resnice, da bi tudi drugi ljudje, ki so mogoče oddaljeni zaradi različnih razlogov, to začutili. Novomeški škof Andrej Glavan je pozval k sočutju in človekoljubnosti v božičnih dneh. Murskosoboški škof Peter Štumpf pa želi, da bi bilo več strpnosti med nami.

Božična poslanica ljubljanskega nadškofa in metropolita Stanislava Zoreta

"Dober dan, dobri ljudje.

Živimo v času, ko v medijih, ki nam sporočajo dogodke iz sveta in iz naših krajev, slabe novice prehitevajo druga drugo in grozeči naslovi kričijo na nas skoraj z vsake strani časopisov. Kot bi se svet pogreznil v zlo in bi ne bilo nobenega upanja več. Ljudje pa ne moremo živeti brez prihodnosti, brez pričakovanja, brez obljube.

Zato v našo sedanjost tako pomirjajoče zveni beseda oznanila božične noči: "Rodil se vam je danes v Davidovem mestu Odrešenik, ki je Kristus, Gospod." In rodil se je zato, ker je "Bog tako vzljubil svet, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče ne pogubil, kdor vanj veruje, ampak bi imel večno življenje." Jezusovo rojstvo nam ne obljublja samo jutrišnjega dne, ampak nam zagotavlja tudi večno življenje, ki nam ga podarja Božja dobrota, Božja ljubezen. Kakor je prvo sveto noč razsvetlila svetloba Jezusovega rojstva, tako tudi v mračnost naših dni sije obljuba Božje navzočnosti, ki jo potrjuje vsak božični praznik.

Vsem, posebej pa še tistim, ki doživljate, da je življenje težko, ker vas bremeni bolezen, ker ste osamljeni, ker ste izgubili delo, ker živite v pomanjkanju, ker vas drugi izkoriščajo in zaničujejo, vsem vam želim, da bi Božje rojstvo v vas utrdilo prepričanje, da vas Bog ni zapustil. Prihaja k vam in ostaja z vami. Blagoslovljen božič voščim tudi vsem Slovencem po svetu in vsem, ki so zaradi različnih dolžnosti daleč od doma. Veselje praznovanja delim tudi z vsemi vernikom drugih krščanskih skupnosti. V novem letu 2015 pa vsem prebivalcem naše domovine želim: Mir in dobro!"

Božično voščilo celjskega škofa in apostolskega administratorja mariborske nadškofije Stanislava Lipovška

"Sporočam, da je Jezus luč, ki prihaja, da razsvetljuje vsakega človeka. Prišel je, da uresničuje tisto napoved, ki jo je že zapisal v preroškem videnju prerok Izaija, da bo na Njem počival Duh Gospodov; da bodo v njegovem času bolni ozdraveli; da bodo slepi spregledovali, da bodo hromi hodili in da se ubogim oznanja blagovest.

To so razpoznavna znamenja Božjega kraljestva. Jezus prihaja v revščini betlehemskih jaslic v podobi nemočnega otroka. To je imeniten nagovor upanja in tolažbe vsem.

Jasno pa se moramo zavedati, po kom Jezus danes deluje; po kom uresničuje svoje duhovno poslanstvo, svojo dobrotljivost in ljudomilost? Po nas ljudeh, po kristjanih; po škofih, po duhovnikih, po redovnikih, po redovnicah in po slehernem verniku.

Torej, pojdimo k jaslicam; pojdimo Gospodu naproti, da bomo res potem nosilci Njegove luči, Njegove dobrote in Njegovega miru za vse ljudi."

Božično voščilo koprskega škofa Jurija Bizjaka

"Vsem želim, da bi notranji mir, notranja svetloba iz Betlehema - betlehemsko lučko smo ponesli po vseh naših družinah in raznovrstnih ustanovah – želim, da bi lepo svetila za praznike in v letu, ki nam prihaja naproti.

Želim si, da bi se odprli tem Božjim navdihom, da bi čim več ljudi sprejelo vesel pogled, veselo novico, ki jo krščanstvo in Cerkev oznanjata; ki je temeljno poslanstvo, pisano na kožo vsakemu človeku. Želim pa si tudi, da bi mi kristjani uspeli prikazati to resnico in te novice kot človeštvu na kožo napisane, da bi tudi drugi ljudje, ki so mogoče oddaljeni zaradi različnih razlogov, to začutili. Želim si, da bi začutili lepoto evangeljskega oznanila, lepoto božiča in vsega kar sledi v cerkvenem letu.

Večkrat imam vtis, da kot družba, do neke mere tudi kot Cerkev, capljamo na mestu. Želim si, da bi uspeli potegniti naprej, da bi naredili en korak, pa še enega, pa še enega... da se naš voz počasi požene v dir."

Božična poslanica novomeškega škofa Andreja Glavana

Središče sporočila božičnega praznika je angelsko oznanilo na betlehemskih poljanah: „Oznanjam vam veliko veselje, ki bo za vse ljudstvo. Danes se vam je v Davidovem mestu rodil Odrešenik, ki je Kristus, Gospod.“ (Lk 2, 10-11)

To oznanilo je bilo v božični noči izrečeno betlehemskim pastirjem, vendar velja vsem ljudem vseh časov.

Sv. Pavel pa v berilu pri svetonočni maši doda še misel, da se je s tem „razodela Božja milost, ki rešuje vse ljudi“. (Tit 2,11). Malo naprej pravi Pavel v istem pismu Titu, da sta se razodeli dobrota in človekoljubnost Boga.

To pomeni, da je bilo vsem ljudem sporočeno, da nas Bog ljubi, vsakega posebej in vse skupaj.

Božič nam govori predvsem, da je postal Bog solidaren z nami do konca. Ko se je neskončno popolni Bog - absolutni duh - učlovečil, ko je večna Beseda iz ljubezni postala človek, je hkrati na zemlji prižgala ljubezen. V tej luči lahko razumemo vse skrivnosti naše vere, od Kristusovega rojstva do križa in njegovega vstajenja.

Učlovečenje in prihod božjega Sina na svet ne razodeva le, da je Bog ljubezen, ampak hkrati tudi kaj je človek, njegovo dostojanstvo. Človek je - celo v svoji grešnosti - nekaj velikega in svetega. Njegova osnovna poklicanost je, da ljubi. Kristjani ne moremo drugače, kot da se zavzemamo za vsako človeško življenje. O tem je letos govoril tudi papež Frančišek v evropskem parlamentu in je nastopil proti kulturi odklanjanja nemočnih, starih, bolnih …

Božja ljubezen objema vse. Na Božič pa se je pokazalo, da ji je zlasti do najbolj ubogih in zapostavljenih. Božič je oznanilo božjega sočutja do vsake človeške stiske.

- Kristus se je hotel roditi kot brezdomec v ovčjem hlevu. Tako je tudi pozneje še lahko govoril: „Ptice imajo gnezda in lisice brloge, Sin človekov pa nima, kamor bi glavo položil.“

- že v plenicah je moral v begunstvo in je solidaren z desetinami milijoni današnjih beguncev,

- bil je lačen, utrujen in verjetno tudi bolan,

- ni bil sprejet, celo sorodniki so ga imeli za neprisebnega, ko niso razumeli njegovih dejanj,

- končno je bil križan in umorjen.

Skratka, do konca je človeški in je privzel in odrešil vse človeško gorje.

Krščansko sočutje, ki posnema to božje sočutje, je še živo med kristjani, bolj kot v nekrščanskih okoljih, a zelo nevarno izginja iz evropske družbe, zato se na vse načine večajo socialne razlike in teptajo osnovne človekove pravice.

Prizadevajmo si in pokažimo to sočutje, to človekoljubnost v božičnih dneh. Naj božja ljubezen, ki se je z Jezusovim rojstvom prižgala na zemlji, vname tudi naša srca za večje sočutje, večje spoštovanje, večjo ljubezen v naših medsebojnih odnosih, zlasti v družinah.

Kjer je prava nesebična ljubezen, je Bog navzoč, tam je lahko vedno božič. To želim vsem vernim in vsem ljudem blage volje, odprtim za dobro, še zlasti pa ostarelim, bolnim v bolniških posteljah in vsem, ki vam božično veselje kali kakršnakoli stiska.

Božična poslanica murskosoboškega škofa Petra Štumpfa

"Bog je poslal svojo večno Besedo ljudem v točno določenem času vladavine rimskega cesarja Avgusta in judovskega oblastnika Heroda Velikega.

Rimski imperij je obvladoval velik del sveta. Zakon oblasti je omogočal mir – ni bilo vojn. Toda to je bil samo državniški mir. V resnici so bili ljudje nemirni. Nad seboj so čutili nestrpnost rimske nadvlade.

Starodavne prerokbe Svetega pisma so napovedovale Odrešenika, ki bo od Božjega prestola prinesel mir, ki bo trajal in ne bo nikoli minil.

Ko je bila noč sredi svojega teka, je v betlehemski votlini Beseda meso postala in se naselila med nami. V Jezusu Kristusu je Bog postal človek in tako vzpostavil zavezo med nebesi in zemljo. Bog se je odločil za stalno prisotnost med ljudmi. Prišel je, da ne bi odšel. Prišel je, da ne bi razočaral. Prišel je, da bi bil vsakdo svoboden - brez strahu in suženjskih okov hudobije. To je sporočilo prvega božiča.

Kakšno pa je sporočilo letošnjega božiča? V adventu nas je Božja Beseda opozarjala, naj bomo pripravljeni tudi na drugi prihod, ko bo Jezus prišel kot sodnik vsega stvarstva. Ob vesoljni sodbi bomo sojeni po tem, kakšni smo bili do ljudi, ki so potrebovali našo pomoč in naklonjenost. Kdo še o tem razmišlja? Moram izraziti zaskrbljenost zaradi nestrpnosti, ki se v raznih oblikah širi med nami. Delitve, ločitve in obtoževanja so naše vse pogostejše spremljevalke. Malokdo živi v spravi in miru z drugimi.

V jaslicah po naših cerkvah in domovih nam Božje Dete govori: »Krščen ali nekrščen – Slovenec, Madžar, Rom ali Hrvat – z desne ali leve politične opcije – ni važno, kdo ali kaj si: Človek si! Človek, ustvarjen po podobi živega Boga.«

Letošnji božič naj bo tudi čas večje strpnosti med nami. Potrpeti je treba! Vsak ima svoja hrepenenja, želje, pa tudi slabosti in nemoči. Na svetu smo zato, da drug drugemu pomagamo nositi bremena.

V letu 2015 sebi in vam želim, da bi dialog, sožitje, solidarnost in usmiljenje postali naši spremljevalci! Bodimo strpni in Bog miru bo z nami vsemi!"

Cerkev na Slovenskem
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.