KPK pričakuje ostrejši nadzor slabe banke
Politika | 17.12.2014, 15:30 Petra Stopar
V končnem poročilu Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) piše, da je Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) od ustanovitve do konca avgusta za zunanje izvajalce porabila 12 milijonov evrov. V ta znesek so všteta tako plačila zunanjim svetovalcem kot tudi znesek, ki ga je DUTB za izvedbo raznih storitev vodenja tveganih postavk plačala NKBM in NLB. Protikorupcijska komisija pričakuje ostrejši nadzor nad delovanjem slabe banke in pravi, da so bili odzivi finančnega ministrstva in vlade na poročilo precej medli.
Predsednik protikorupcijske komisije Boris Štefanec je v izjavi novinarjem zagotovil, da bo KPK odziv ministrstva in vlade na njeno poročilo budno spremljala in terjala ustrezne odgovore: „Prav gotovo pričakujemo ustrezno bistveno zaostren nadzor nad delom DUTB, za katerega mislimo, da ni bil ustrezen, kot bi moral biti, in seveda, če ta nadzor ugotavlja določene, podobne ali identične nepravilnosti kot jih je ugotovila komisija, potem verjetno tudi nekatere ukrepe.“ In s tem Štefanec ne misli na kadrovske zamenjave, ampak meni: „Ministrstvo za finance in vlada RS morata biti kot skrbnik nad porabo davkoplačevalskega denarja veliko bolj skrbna pri tem, kako se ta denar porabi.“
Predsednik komisije ob tem zavrača očitke vodstva slabe banke, da je poročilo KPK pristransko, saj zatrjuje, da je strokovno. Senat KPK je končno poročilo potrdil soglasno in tudi odločil, da ne bo javno, ker vsebuje nekatere zakonsko varovane podatke. Poleg tega je potrdil, da poročilo ne ugotavlja elementov korupcije pri delovanju DUTB, da je pa kar nekaj korupcijskih tveganj.
Štefanec je komentiral tudi problematiko previsokih plač uslužbencev na najvišjih položajih v DUTB, v zvezi s katero vlada še ni sprejela nobenih odločitev. „Podatek slovenski javnosti je, da ekonomski rezultat delovanja DUTB ta trenutek še ni pozitiven in potem tudi ni težko ugotoviti, da plače, tudi če so zakonite, ne upravičujejo svoje višine glede na rezultate. To bi težko povedal, najmanj kar je, je, da bi morali biti pozitivni,“ je prepričan Štefanec. Protikorupcijska komisija je tudi kritična do tega, da so vodilni odgovornost za morebitne napake zavarovali pri zavarovalnicah. To se ji, tudi glede na višino plač, ne zdi primerno.