Aleš Primc na shodu Odbora 2014
Odbor 2014 od vlade pričakuje uvedbo zakonov za prenovo pravosodja
Slovenija | 13.12.2014, 15:59 Marjana Debevec
Potem ko je Ustavno sodišče včeraj začasno zadržalo izvršitev sodbe proti predsedniku SDS Janezu Janši v zadevi Patria, so v Odboru 2014 sprejeli sklepe 2. skupščine, ki jo je vodil predsednik Aleš Primc. V njih najprej pozdravljajo odločitev Ustavnega sodišča in jo razumejo kot žarek upanja za vzpostavitev države vladavine prava. Pričakujemo, da bo Ustavno sodišče čim prej dokončno odločilo o zadevi v skladu z Ustavo in Evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic.
Odbor 2014 zahteva odstop predsednika Vrhovnega sodišča Branka Masleše in Vrhovnega državnega tožilca Zvonka Fišerja.
Poleg tega skupščina omenjenega odbora zahteva sprejem zakonov in drugih aktov, ki bodo zagotovili: javnost in preglednost sodniškega in tožilskega dela dela. Ta vključuje:
*iz vseh javno objavljenih sodb (npr. na spletnih straneh sodišč) mora biti razvidno, kateri sodnice in sodniki so sodili, v primeru kazenskih zadev pa tudi, kateri tožilke in tožilci so sodelovali v postopkih;
* zagotovitev dejanske javnosti sojenja, vključno s snemanjem in objavljanjem obravnav (razen v primerih, kjer je zakonsko utemeljena prepoved, npr. sojenja, v katerih sodelujejo mladoletne osebe ipd.), ter dovoljeno fotografiranje sodnic in sodnikov;
* javnost premoženjskega stanja sodnic, sodnikov, tožilk in tožilcev.
* javnost glasovanja v senatih;
* pregledno javno objavo sodnic in sodnikov ter tožilk in tožilcev, ki so dokazano kršili temeljne človekove pravice in svoboščine;
* uvedbo postopkov ugotavljanja zlorab v pravosodju.
javnost glasovanja v senatih ter vzpostavitev sistema odgovornosti med funkcionarji v pravosodju.
Vzpostavitev sistema odgovornosti med funkcionarji v pravosodju:
* napredovanje sodnic in sodnikov ter tožilk in tožilcev na podlagi javno znanih meril in javno znanih rezultatov dela;
* sodnice in sodniki ter tožilke in tožilci naj za dokazano zlorabo pravosodne funkcije disciplinsko, finančno in kazensko odgovarjajo.
Žrtvam pravosodja morajo po zahtevah Odbora 2014 ne le država, ampak tudi sodnice in sodniki ter tožilke in tožilci, ki so jim s sodnimi zmotami in z zlorabo pravosodja povzročili krivico, osebno zagotoviti materialno in moralno zadoščenje.
Zahtevajo tudi vzpostavitev neodvisne preiskave stanja in zlorab v slovenskem pravosodju s strani tujih pravnih strokovnjakov, katerih neodvisnost in strokovna integriteta sta nedvomni.
Od Vlade pričakujejo, da bo čim prej pripravila predloge zakonov, ki bodo uzakonili navedene predloge. Če teh predlogov ne bo v roku enega meseca, jih bo pripravil Odbor 2014 in jih s podpisi državljank in državljanov vložil v zakonodajni postopek.
Povejmo še to, da odbor nadaljuje s protesti pred Vrhovnim sodiščem vsako sredo ob 17. uri pred Vrhovnim sodiščem Republike Slovenije in sicer do odstopa Branka Masleše in Zvonka Fišerja ter sprejema zakonodaje, ki bo vključila gornje vsebinske predloge.