Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Med novimi kardinali je tudi nadškof Dominique Mamberti (foto: nn)
Med novimi kardinali je tudi nadškof Dominique Mamberti

Nadškof Mamberti: Nujno potrebno je sodelovanje z Združenimi narodi in državami na Bližnjem vzhodu

Svet | 28.11.2014, 00:05 Petra Stopar

Nadškof Dominique Mamberti, ki se v teh dneh poslavlja s položaja vatikanskega tajnika za odnose z državami, je o diplomatski službi Svetega sedeža spregovoril avstralskim škofom. Dotaknil se je problema preganjanja kristjanov, še posebej s strani skrajne Islamske države.

Kot je avstralskim škofom povedal nadškof Mamberti, so teroristi kristjane in druge manjšine pregnali z njihovih domov, jih oropali, prodali ženske za sužnje, novačili otroke za vojake, brezobzirno uničili vse, ki jim nasprotujejo, ob tem pa za način usmrtitev uporabljali tako križanje kot obglavljanje ter zagrešili množične poboje.

Ob tem je povedal, da si Sveti sedež prizadeva za iskanje mirnih rešitev z dialogom in da si je treba dosledno prizadevati, da bi se izognili vojni, ob čemer pa ne izključuje uporabe sile za ustavitev krivičnega agresorja in zaščito preganjanih skupnosti. Uporaba sile je po mnenju vatikanskega tajnika za odnose z državami "zakonita, a le v soglasju z mednarodnim pravom in ne enostransko". Da bi teroristična dejanja zaustavili, je po njegovem prepričanju "nujno potrebno sodelovanje z Združenimi narodi in vso mednarodno skupnostjo, zlasti z državami Bližnjega vzhoda".

Medtem pa se v drugem največjem iraškem mestu Mosul kristjani še vedno soočajo z nasiljem sunitskih skrajnežev. Ti so po poročanju katoliške agencije AsiaNews razstrelili samostan, v katerem so živele kaldejske sestre Presvetega Srca, ki so delale pri revnih in ostarelih. Odkar je Mosul zasedla Islamska država, so sestre izgnali, samostan pa porušili, saj je bil pomemben simbol krščanstva v mestu. Pred razstrelitvijo so države sicer okoliške prebivalce opozorili in ne poročajo o ranjenih. Bližnji samostan svetega Jurija je ostal nedotaknjen.

Zaradi vojne pa je potrebna obnova uničene infrastrukture v Siriji, predvsem v Alepu. Za izobrazbo delavcev, ki bi pomagali pri obnovi mesta, se je zavzel nadškof melkitske grkokatoliške cerkve Jean-Clément Jeanbart, ki je pogovoru za švicarsko tiskovno agencijo napovedal skorajšnjo ustanovitev poklicne šole. 70-letni nadškof Jeanbart upa, da bo lahko začela delovati še letos. Pomembno se mu zdi obdržati v Alepu mlade in jim poleg krščanskega pričevanja omogočiti tudi dostojno izobrazbo.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...