V Rimu mednarodna konferenca o avtizmu
Cerkev po svetu | 20.11.2014, 08:42 Marta Jerebič
V Rimu se je danes začela 3-dnevna mednarodna konferenca o avtizmu. Srečanje organizira Papeški svet za pastoralo zdravstvenih delavcev. Udeležujejo se ga nekateri izmed največjih strokovnjakov za avtizem na svetovni ravni. Medškofijski odbor za pastoralo zdravja pri Slovenski škofovski konferenci zastopata njen voditelj Miro Šlibar in dr. defektologije, Vanja Kiswarday, ki na Pedagoški fakulteti Univerze na Primorskem poučuje bodoče vzgojitelje, razredne učitelje in inkluzivne pedagoge. Približno 650 udeležencev iz skoraj 60-ih držav bo v soboto sprejel papež Frančišek.
Po besedah predsednika Papeškega sveta za pastoralo zdravstvenih delavcev, msgr. Zygmunta Zimowskega, je cilj konference odkriti in opredeliti najprimernejša sredstva za zdravljenje, tudi duhovno, tistih oseb, ki se posredno ali neposredno soočajo z motnjami avtističnega spektra. Prav tako želijo spodbuditi upanje in življenjski zagon pri osebah, ki bolehajo za najtežjimi oblikami avtizma, poleg njih pa tudi pri zdravnikih in zdravstvenih delavcih, starših in družinskih članih, združenjih, ki delujejo na tem področju.
Udeleženci bodo med drugim prisluhnili tajvanskemu umetniku Lelandu Leeju, ki se je kot oseba z motnjami avtizma s svojimi deli uveljavil na mednarodni ravni. Sicer pa bodo sodelujoči predavatelji, ki bodo prišli s petih celin, na temo avtizma predstavili različne družbene, kulturne in verske vidike. A njihov cilj bo skupen, in sicer ponuditi najnaprednejše rezultate raziskav, diagnoz, zdravljenja in podpore na področju avtizma.
Omenjeni Papeški svet je do sedaj pripravil tri sporočila ob svetovnem dnevu avtizma, ki vsako leto poteka 2. aprila. Otroci, mladi in odrasli z motnjami avtističnega spektra zahtevajo veliko pozornosti in zavzetosti s strani družinskih članov, širše družbe, vzgojiteljev, zdravnikov, socialnih in pastoralnih delavcev. Težave so brezštevilne: od etičnih in moralnih do duhovnih, s katerimi se spoprijemajo same avtistične osebe kot tiste, ki zanje skrbijo. Po zadnjih podatkih naj bi imel vsak stoti otrok kakšno izmed motenj avtističnega spektra.