Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Vatikan predstavil papeževo potovanje v Strasbourg in Turčijo

Cerkev po svetu | 18.11.2014, 09:10 Marta Jerebič

Papež Frančišek bo prihodnji teden dvakrat pakiral kovčke. 25. novembra bo obiskal Evropski parlament in Svet Evrope v Strasbourgu, od 28. do 30. novembra pa se bo mudil na meji med Evropo in Azijo, v Turčiji. Vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi, je včeraj podal nekaj podrobnosti tega 5. in 6. mednarodnega potovanja papeža Frančiška.

Obisk v Strasbourgu bo najkrajše papeško potovanje v zgodovini, trajalo bo tri ure in 50 minut, poleg tega ne bo zajemalo nobenega pastoralnega, bogoslužnega ali verskega dogodka. Ne bo obiskal niti katedrale v Strasbourgu, ki letos praznuje tisočletnico, prav tako ne bo v papamobilu pozdravljal množice. Frančišek je namreč želel v ospredje postaviti evropske ustanove, razmislek o sedanjem stanju te celine, ki se je precej spremenilo od obiska Janeza Pavla II. v Strasbourgu leta 1988.

»Kontekst je danes povsem nov in to opravičuje novo papeževo potovanje, ki bo s tem obiskom nagovoril celotno Evropo, ne samo Unije, ampak celotno Evropo z vsemi njenimi prebivalci,« je pojasnil p. Lombardi. Spomnimo, da EU šteje 28 držav, Svet Evrope pa 47, med njimi na primer tudi Rusijo in Ukrajino.

Frančišek bo nato 28. novembra začel 3-dnevni obisk v Ankaro in Istanbul: »Papež želi najprej izkazati pozornost do same države Turčije. Zatem je tu pomen medverskega dialoga, saj je Turčija večinsko muslimanska država. Katoliška skupnost je majhna, a tudi tej bo papež med potovanjem namenil posebno pozornost in spodbudo. Osrednji povod pa je ekumenske narave, saj je v Turčiji tudi sedež ekumenskega patriarhata.« P. Lombardi je ob tem izpostavil prijateljske odnose med papežem Frančiškom in ekumenskim patriarhom Bartolomejem, ki bosta v Istanbulu podpisala skupno izjavo.

Sveti oče v Turčijo prihaja tudi v zelo kočljivem trenutku za kristjane, ki živijo na meji z Irakom in Sirijo. Številni so domove zapustili zaradi nasilja Islamske države. Čeprav papež na programu nima uradnega srečanja z njimi, pa je možno, da bo begunce pozdravil na kakšni slovesnosti.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.