V Bratislavi obeležili 25. obletnico žametne revolucije
| 17.11.2014, 14:36 Rok Mihevc
17. november je dan, ko se spominjamo Žametne revolucije v tedanji Češkoslovaški. Na 25. obletnico tega dogodka so se spomnili že sinoči v Slovaškem narodnem gledališču.
Žametna revolucije je ime za nenasilno revolucijo na Češkoslovaškem, ki je trajala od 17. novembra do 29. decembra 1989. V njej je bil mirotvorno zrušen komunistični režim, ki je bil na oblasti od leta 1948. 25. obletnico tega dogodka so sinoči proslavili na Slovaškem, kjer sta bila poleg predsednikov držav Višegrajske skupine – Slovaške, Češke, Poljske in Madžarske, navzoča tudi ukrajinski in nemški predsednik, Porošenko in Gauck. Gostitelj, slovaški predsednik Andrej Kiska je v svojem govoru poudaril, da je Slovaška dosegla to, kar si pred 25 leti niti predstavljali niso mogli in je danes država sestavni del združene svobodne Evrope. Kot je nadaljeval, sedaj tudi državljanom Ukrajine želi, da jim bo uspelo ohraniti svojo svobodo in neodvisnost.
Kaj nam Žametna revolucija sporoča danes je za naš radio spregovorila direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andrejo Valič Zver. „Mislim, da je sporočilo žametne revolucije za današnji čas to, da so spremembe stalnica zgodovinskega razvoja. Čeprav pred letom 1989 ni bilo nobenih napovedi, da bi se utegnil komunistični svet kdajkoli zrušiti, da bi se utegnila zrušiti železna zavesa in Berlinski zid, se je to vendarle zgodilo.“
Meni, da je demokracija zadnjih nekaj let v slabši kondiciji. „Tudi vprašanja oz. ankete, ki sprašujejo po stanju demokracije, govorijo o poslabšanju. Demokracija ima lastnost, da četudi se obnavlja, se kakovost demokracije ne samo poslabšuje, ampak tudi izboljšuje. V Evropi smo že priča določenim izboljšavam medtem, ko je v Sloveniji kondicija demokracije slabša.“ A sama je optimistka. „Verjamem, da se bo demokracija v prihodnje krepila. Lastnost ljudi je, da ne težijo k suženjstvu, ampak k svobodi.“