Virus ebole
Cerkev poskuša znova odpreti zdravstvene centre v Zahodni Afriki
Cerkev po svetu | 10.11.2014, 11:21 Marta Jerebič
V epidemiji ebole na zahodu Afrike visoko ceno plačujejo zdravstveni delavci. Okuženih je na stotine zdravnikov, medicinskih sester, bolničarjev, redovnikov in redovnic ter laiških prostovoljcev, ki Cerkvi pomagajo pri premagovanju te bolezni. V Sierri Leone in Liberiji sta bolnišnici bolnišničnega reda sv. Janeza od Boga Fatebenefratelli zaradi smrti vodstva že od avgusta zaprti. Cerkev si pospešeno prizadeva za njuno vnovično odprtje.
»Ebola je kot vojna. Liberija in Sierra Leone sta kot državi po vojni: nikogar ni videti na cestah, ljudje so zaprti v hišah, saj jih je strah, umirajo zaradi lakote, so zbegani,« v pogovoru za Radio Vatikan pripoveduje p. Pascal Ahodegnon, regijski svetovalec bolnišničnega reda Fatebenefratelli. »V teh dveh državah ni več zdravstvenih struktur, ki bi delovale. So centri za ebolo, vendar pa ljudje umirajo tudi zaradi drugih bolezni. 20 odstotno smrtnost beležijo pri bolnikih, ki niso okuženi z ebolo. V Monrovii v Liberiji si zato prizadevamo čim prej odpreti materinski center, saj številne matere doma umirajo zaradi poroda, želimo pa odpreti tudi oddelek za pediatrijo.«
Karitas opravlja ogromno delo, ko dostavlja hrano in ljudi osvešča o eboli. »Karitas je na primer oblikovala skupino, ki prebivalstvo seznanja s tem, kako je treba opraviti pogreb, saj tudi pri tem prihaja do okužb. Zato menim, da na terenu Karitas in druge cerkvene ustanove opravljajo veliko delo«.
P. Pascal mednarodno skupnost poziva k takojšnjemu in koordiniranemu ukrepanju in dodaja, da je epidemija izbruhnila že pred letom dni, pa se takrat ni nihče zganil. Šele potem, ko je bolezen prestopila meje teh zahodnoafriških držav, je mednarodna skupnost začela ukrepati.