Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Evropski parlament (foto: nn)
Evropski parlament

Evropska ljudska stranka se veseli papeževega obiska v EP

Cerkev po svetu | 07.11.2014, 12:12 Marta Jerebič

Do papeževega obiska v Strasbourgu je še dva tedna in pol. Kot je znano, bo nagovoril Evropski parlament in Svet Evrope. Obiska v parlamentu se še posebej veseli Evropska ljudska stranka, je za Radio Vatikan povedal vodja njene poslanske skupine Manfred Weber.

Dejstva, da papež Frančišek že v drugem letu svojega pontifikata prihaja v Evropski parlament, po Webrovih besedah ne smemo podcenjevati. V 8-letnem pontifikatu Benedikta XVI. se je namreč velikokrat govorilo o tej možnosti, a do obiska ni prišlo. Je pa Nemec Benedikt XVI. nagovoril nemški parlament in takrat so se pojavile polemične razprave, ali ima papež sploh pravico do takšnega nastopa v parlamentu. Tudi v Evropskem parlamentu bi radi polemizirali in protestirali, vendar Weber meni: »Na pripravljalnih sejah je prišlo do soglasja, da se papeževega obiska veselijo vse poslanske skupine. Prepričan sem tudi, da bo sprejet prijazno in dostojanstveno! Je gost kot državni voditelj in sem prepričan, da mnogi že napeto pričakujejo njegova sporočila.«

Nekateri hočejo argentinskemu papežu dokazati 'komunistične težnje', a vodja poslanske skupine Evropske ljudske stranke si zaradi tega ne beli glave: »Veselim se, da imamo navdihujočega papeža, ki govori brez ovinkov, ki nam kliče, naj živimo vrednote v vsakdanjiku, v današnjih okoliščinah problemov sveta. Ne smemo gledati stran, ko papež pravi, da naša ekonomija danes revnim ne daje možnosti za človeka vredno življenje. Pomembna so tudi njegova opozorila, da je za Evropo sramota, kako ravnamo z begunci v Sredozemlju, ko ljudje tam umirajo

Ravno sedaj v več evropskih državah poteka tudi razprava o pomoči pri umiranju. Od papeža zato pričakuje, da bo zastavil svojo avtoriteto za varovanje življenja. »Obstajati mora sila, kakršna je katoliška Cerkev, ki nas spomni na to, da o koncu življenja odloča Bog in ne ljudje.« Weber je še dejal, da v Evropi poteka tudi razprava o njenem socialnem vidiku in solidarnosti. A kot je dejal, papežu ne želi predpisovati, kaj naj pove v svojem nagovoru pred parlamentom. Preprosto je vesel, da papež sploh pride. Če bo s svojim obiskom sporočil, naj Evropa nadaljujte pot partnerstva in sožitja na tej celini, bo to najpomembnejši signal, je še dejal vodja poslanske skupine Evropske ljudske stranke Manfred Weber.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...