Ban ki Mun
Ban Ki Moon: Boj proti Islamski državi ni boj proti islamu
Svet | 04.11.2014, 14:26 Rok Mihevc
Oči svetovne javnosti so še naprej zazrte v nemirno dogajanje v Islamski državi. O tem so včeraj govorili veleposlaniki držav članic koalicije, ki ga je pripravil ameriški State Department v Washingotnu. Medtem nekatere organizacije opozarjajo na vedno več kršitev človekovih pravic, oglasil se je tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon.
Ameriški State Department je včeraj pripravil srečanje držav članic koalicije proti Islamski državi. Organizatorji so v sporočilu za javnost zapisali, da je bilo srečanje priložnost za vnovično potrditev skupnih prizadevanj proti Islamski državi ter razpravo o nadaljnjem sodelovanju. Koalicija sedaj zajema približno 60 držav, med njimi je tudi Slovenija. Države sodelujejo pri vojaški podpori partnerjem, zaustavitvi dotoka tujih borcev, blokadi financ, človekoljubni pomoči in boju proti oglaševanju, s katero Islamska država privablja presenetljivo veliko število ljudi iz tujine.
Prizadevanja koalicije je za avstrijski Kronen Zeitung podprl tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon in zagotovil, da boj proti Islamski državi ni boj proti islamu. Obenem je poudaril, da morajo vojaškim ukrepom slediti politični.
V javnost pa prihajajo skrb vzbujajoče novice o kršenju človekovih pravic na območju Sirije in Iraka. Po navedbah ameriške organizacije za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch so skrajni islamisti v obleganem mestu Kobane več mesecev zadrževali in mučili mlade. Iz organizacije so sporočili, da so opravili pogovor s štirimi najstniki, starimi od 14 do 16 let. Ti so bili skupaj s približno sto drugimi mladimi, ki so jih zajeli na poti iz šole, štiri mesece v ujetništvu Islamske države. Dekleta so pozneje izpustili, dečke pa odpeljali v šolo izven mesta. Po navedbah prič so jih pretepali s kabli in jih silili, da so gledali obglavljanja in napade skrajnih borcev. Nekaterim šolarjem je uspelo pobegniti, ostale pa so v različnih razmikih izpustili do konca oktobra, še navaja organizacija Human Rights Watch.