Slovenščina – živ jezik v družini in javnosti
| 12.11.2014, 10:10 Matjaž Merljak
Pobuda Slovenščina v družini pripravlja posvet o uporabi jezika v družini in javnosti, ki bo ta petek potekal v Katoliški domu prosvete v Tinjah na avstrijskem Koroškem.
Na posvetu bodo sodelovali priznani znanstveniki, ki bodo spregovorili o izbranih temah, ter zastopniki slovenskih narodnih skupnosti v zamejstvu.
Iniciativa Slovenščina v družini je nastala v letu 2010. Opozarja na pomembnost žive rabe slovenščine v družinskem okolju. To je namreč temelj za ohranitev in razvoj manjšin v zamejstvu.
Namen petkovega posveta v Tinjah je pretres razvoja slovenščine kot manjšinskega jezika in razprava o novih izzivih v spremenjenih družbenih okoliščinah v posameznih manjšinskih okoljih.
Kot so še zapisali organizatorji, na rabo jezika v družini in javnosti vplivajo jezikovni svetovi in prostori, v katerih so se oblikovale starejše generacije in se oblikujejo mlade generacije. Jezikovni svetovi in prostori v družini in javnosti se stalno spreminjajo: sočasno s sodobnim družbenim razvojem nastajajo nove oblike družin in družinskega življenja, sočasni družbeno-politični razvoji vplivajo na jezik v javnosti.
Temeljni kamen za obstoj jezikovnih manjšinskih skupnosti je jezik v družini. Zato bodo na posvetu namenili pozornost družbenim in družinskim okoliščinam, ki vplivajo na izbiro jezika v družini – od zavestne lastne izbire do prilagajanja širši družini in sorodstvu ter prilagajanju družbe. V združeni Evropi ima slovenščina kot evropski jezik in kot jezik naroda soseda nov pomen in novo vrednoto. Na posvetu bomo skušali odgovoriti na vprašanje, kako lahko slovenščino kot vrednoto ozavestimo v družinah.
Na posvet vabijo predstavnice/predstavnike slovenskih manjšin v zamejstvu in vse, ki jih zanima ohranjanje in razvoj slovenščine v družini in javnosti.
Vabijo tudi predstavnice/predstavnike jezikovnih manjšin v Avstriji in Sloveniji, da z nami delijo izkušnje sodobnih izzivov in razvoja v njihovih manjšinskih skupnostih.