NSi podpira gospodarstvo pri pozivih k umiku dodatnih davkov
Politika | 03.12.2014, 13:44 Petra Stopar
Potem, ko je Gospodarska zbornica Slovenije kot zastopnica mnogih velikih, srednjih in malih podjetij odstopila od pogajanj o oblikovanju socialnega sporazuma za leti 2015 in 2016, je v bran gospodarstvu stopila NSi.
Kot je znano, v Gospodarski zbornici Slovenije nasprotujejo uvedbi napovedanih davkov na sladke pijače in na toplogredne izpuste energetsko intenzivnih podjetij, ob čemer so vladi tudi predali peticiji. V NSi se pridružujejo pozivom k umiku davkov, obenem pa ocenjujejo, da je vlada s podpisom sporazuma s sindikati javnega sektorja dobesedno klecnila. To po mnenju poslanca Jerneja Vrtovca kaže, da državo vodijo sindikati, ki pa nimajo nobene odgovornosti. Kot dodaja, sta se masa plač v javnem sektorju in število zaposlenih od leta 2008 povečala, zato je odločitev vlade popolnoma nerazumna.
Kot so gospodarstveniki že opozorili, bi uvedba trošarin na sladke pijače pomenila predvsem poslovno izgubo proizvajalcev, in ne zmanjšanja debelosti med mladimi, k čemur se v svojih izjavah nagiba kmetijski minister Dejan Židan. Tako menijo tudi v NSi, kjer poudarjajo, da je treba problem nezdravega prehranjevanja reševati celostno in ne s fiskalnimi ukrepi, saj bi davki vodili tudi v nova odpuščanja in selitve proizvodnje. „Sam prihajam iz Vipavske doline in v Ajdovščini veste, da je Fructal, ki na leto ustvari 1,6 milijona evrov dobička. Novi davek bi jih prizadel za 2 milijona evrov in bi naprej poslovali z izgubo,“ je dejal poslanec.
V poslanski skupini bodo zato do naslednje redne seje Državnega zbora predstavili konkretne proračunske ukrepe, vezane na trošarine in strukturne ukrepe v javnem sektorju, je povedal. S tem želijo pomagati slovenskemu gospodarstvu in biti njegov glasnik v politiki, je dodal in spomnil na zahtevo po sklicu seje treh parlamentarnih odborov, na kateri bodo spregovorili o posledicah uvedbe tega davka in se izrekli proti njegovi uvedbi.
Če je vlada popustila javnemu sektorju za ogromne vsote denarja, je težko govoriti, da na drugi strani podpira gospodarstvo, pri čemer ga z novimi napovedmi davščin očitno želi zgolj samo še priviti, je poudaril Vrtovec in pozval k racionalizaciji javnega sektorja: „Nujno je potrebno zmanjšati maso plač in ta mačehovski odnos vlade do gospodarstva, ki ga dodatno obremenjuje. Nenazadnje je gospodarstvo tudi tisto, ki financira javni sektor in vozi voz Slovenije iz krize naprej.“ NSi bo tudi podprla podjetnike in gospodarstvenike ob morebitnem protestu pred vlado.
Sicer pa je tudi kandidat za novega gospodarskega ministra Zdravko Počivalšek že izrazil svoje nestrinjanje z novimi davki. „Ne vem, kje sicer smo in kam bo šla zadeva v zvezi z davkom na sladke pijače. Ne da kot gospodarski minister ne morem drugače reči, ampak tudi mislim tako. Če potrebujemo neko novo zadevo na prihodkovni strani, to povejmo. Če se skrivamo za tem, da je razlog za to zdravje, potem se raje lotimo kakšne druge pijače,“ je bil Počivalšek jasen na predstavitvi v Državnem zboru.