Na knjižnem sejmu nagrajena tudi Slovenska kulturna akcija
Slovenija | 26.11.2014, 17:08
V Cankarjevem domu v Ljubljani so sinoči s podelitvijo Schwentnerjeve nagrade in priznanja odprli 30. Slovenski knjižni sejem. Na njem se predstavlja sto domačih in tujih razstavljavcev, ki ljubiteljem knjig ponujajo pester izbor del s številnih področij, od literarnih do duhovnih vsebin ter tehničnih in kuharskih priročnikov. Osrednje mesto na sejmu ima mladinski junak Kekec ob 130. obletnici rojstva njegovega očeta Josipa Vandota.
Dobitnik glavne nagrade za pomemben prispevek k slovenskemu založništvu in knjigotrštvu je dolgoletni urednik Cankarjeve založbe Zdravko Duša. Schwentnerjevo priznanje, ki so ga letos podelili prvič, je prejela Slovenska kulturna akcija (SKA) iz Buenos Airesa. Priznanje je v imenu društva prevzel akademik in pisatelj Zorko Simčič. Pri tem je spomnil, da je Slovenska kulturna akcija, ki deluje že 60 let in je izdala 180 del, za rojake v Argentini zelo pomembna, da ostajajo v stiku s slovensko literaturo. Slovenska kulturna akcija je bila ob svoji ustanovitvi 20. februarja 1954 "organizacija zamejskih in zdomskih kulturnih delavcev, ki želé z ustvarjalnim in posredovalnim delom pomagati pri ustvarjanju in širjenju kulturnih vrednot, posebno slovenskih". Danes živi predvsem med rojaki v Argentini. Njeno delovanje ni vezano zgolj na literaturo, ampak na vse zvrsti umetnosti, od glasbe do likovnega ustvarjanja in arhitekture. Najbolj občutljivo področje je prav literarno področje, ki je vezano na jezik. Prihaja tretja generacija ustvarjalcev, med njimi so Slovenci v srcu, beseda pa jim steče v španščini. Te dileme se zaveda tudi predsednica SKA Katica Cukjati, ki pozdravlja mnenje kulturnih ustanov v Sloveniji. "Ni pomembno, če je knjiga napisana v angleščini, slovenščini, v španščini - Bog daj, da bi bila v slovenščini - ampak če ne more biti, če avtor je slovenskih korenin, to je zanje slovenska literatura." Sama še nima dokončno izdelanega kriterija kaj je slovenske literatura.
V podobni dilemi so danes založniki, saj je literatura le del informatike. Ali kot je povedal Schwentnerjev nagrajenec Zdravko Duša: "Informacij je ogromno in tudi knjiga je del informacijskega sistema." Temu se mora po njegovih besedah prilagajati tudi založništvo, saj gremo skozi tehnološke popolne spremembe iz papirja na ostale medije.
V korak s časom mora tudi knjižni sejem, zato se zasnova iz leta v leto spreminja. Tokrat so poleg ustaljenih spremljevalnih dogodkov, kot so Pisateljski oder, Forum za obiskovalce, Debatne kavarne in Šolski knjigosled, obiskovalcem na voljo gastronomski KulinArtfest, terenski studio radija ARS, literarno-glasbeni večeri in še kaj.