AUDIO: Nadškof Stres odločno proti evtanaziji paliativnih bolnikov
Slovenija | 14.11.2014, 14:15 Marta Jerebič
V Domu sv. Jožefa v Celju so dopoldne pripravili program izobraževanja za delo s hudo bolnimi in umirajočimi. Potekal je pod naslovom »Moč nemoči«, saj so razmišljanja o spremljanju paliativnih bolnikov želeli osvetliti tudi z etičnega in duhovnega vidika. Med predavatelji sta bila državna koordinatorica paliativne oskrbe v Sloveniji, Mateja Lopuh, in upokojeni nadškof Anton Stres.
Paliativni pristop zajema bolnike, zdravstveno negovalno osebje in svojce. Dopustiti pa moramo tudi sodelovanje drugih strokovnjakov, kot so socialni delavci, psihologi in duhovniki, je poudarila državna koordinatorica paliativne oskrbe v Sloveniji, Mateja Lopuh. Današnji simpozij je bil eden prvih na področju duhovne oskrbe neozdravljivo bolnih. Posamezni poklici se za področje paliativne oskrbe lahko dodatno usposabljajo na Inštitutu za paliativno medicino in oskrbo v Mariboru. »Na Brdu lani so bile formirane vse sekcije in veseli smo, da je na področju duhovnosti zaorana prva ledina.« Udeležencem simpozija je Lopuhova še dejala: »Upam, da boste po današnjem srečanju vedeli, da je v nemoči skrita silna moč, samo da je včasih ne znamo prepoznati, včasih pa se je bojimo prepoznati. Upam, da bo vam dana ta moč, da boste pri svojih bolnikih v to smer lahko delovali.«
Upokojeni nadškof Anton Stres pa je spregovoril o temeljih človekovega dostojanstva. »Tudi onemogli bolniki ali kdorkoli imajo enako dostojanstvo kot za človeštvo najbolj pomembni znanstveniki. Tudi navidezna nekoristnost ne daje pravice, da se iz tega življenja umaknemo ali da odstranimo tiste, ki družbo stanejo. V imenu človekovega dostojanstva, ki se najpogosteje navaja kot glavni razlog v prid evtanaziji, … ravno v imenu iste vrednote se je treba upreti tej skušnjavi porabniške družbe.«
Po predavanjih je sledila še okrogla miza s predavatelji, ki jo je vodila Metka Klevišar.