Ponekod na Notranjskem voda na kraških poljih še narašča
| 10.11.2014, 14:26 Rok Mihevc
Po vremensko pestrem koncu tedna, se danes nadaljuje odstranjevanje posledic poplav, ponekod se z njimi še vedno soočajo. Poplavna območja tako naraščajo na Notranjskem, posebej v Loški dolini, na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju. Že nekaj dni požrtvovalno delajo gasilci in civilna iniciativa, na pomoč je priskočila tudi vojska.
V Loški dolini je poplavna voda ponoči narasla za 10 centimetrov in še vedno narašča, zato je po besedah župana Janeza Komidarja lahko dodatno ogroženih še do 40 objektov. »Državna cesta proti Babnemu polju je še vedno zaprta v naselju Pudob. Lokalne ceste so poplavljene na cestah Kozarišče, Iga vas – Kozarišče, Kozarišče – Šmarata ter cesta Lož - Podlož. Za silo so urejene povezave preko gozdnih poti, vendar to so res tiste intervencijske poti, da lahko občani, če je potreba, zapustijo naselje in gredo po opravkih.«
Domačim gasilcem so na pomoč priskočili tudi gasilci iz sosednjih občin, v primeru nadaljnjega dvigovanja vode pa bodo zaprosili tudi Slovensko vojsko. »Gasilci so na robu svojih moči, saj so že tri dni aktivno vpeti v pomoč občanom.« Zaradi vode, ki prekriva ceste, ne morejo zagotoviti šolskih prevozov za otroke iz nekaterih vasi. »Tukaj lepo prosimo starše, naj za njih poskrbijo sami ali naj otroci ostanejo doma. Naj dodatno ne obremenjujejo gasilskih enot, ki imajo že tako veliko dela.« Vodovodni sistem po županovih besedah kontrolirajo dnevno in težav s pitno vodo nimajo. Dejal je še, da je ta tip poplave drugačen od januarskega, vendar pričakuje, da bi se moral nivo vode danes stabilizirati, jutri pa upadati.
Vodostaj se medtem še vedno zvišuje na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju, razmere se ne izboljšujejo niti v nekaterih delih občine Ilirska Bistrica. Tam, kjer so poplavljena mesta in ljudje za prevoz uporabljajo čolne, pa velja omeniti opozorilo Elektra Ljubljana. Daljnovodi so pod napetostjo, zato je vožnja s čolni pod njimi smrtno nevarna. To še posebej velja na območju Loške doline, kjer je gladina vode dosegla rekordno raven.
V teh dneh je bilo hudo tudi v občini Ig, kjer pa se po besedah župana Janeza Cimpermana stanje normalizira. »Vodotoki so se umaknili v svoje struge, to je najbolj pomembno. Upamo, da ne bo kakšnega dodatnega močnejšega deževja, tako da se stvari nekako normalizirajo. Ekipe so na terenu, pomagajo ljudem in dezifencirajo prostore. Pridružila se nam je tudi vojska.«
Poplave jih niso presenetile, ker so pričakovali, da se lahko ponovi situacija izpred štirih let. »Bolj me je presenetila oz. razočarala država, ki od leta 2010 ni nič storila, da bi uredila vodotoke. To je glavni dejavnik, da je voda ušla iz Iške in poplavila.«
Drugod po Sloveniji se pretoki rek zmanjšujejo, presežene opozorilne vrednosti imajo še Drava, Krka in Ljubljanica. Kako pa kaže v prihodnje? Dežurna hidrologinja Mojca Sušnik. »Predvidoma od torka do četrtka bo na naštetih kraških poljih padlo od 40 do 80 mm padavin, ki naj bi bile nekoliko bolj intenzivne v sredo in četrtek. Vodostaji v Loški dolini, na Cerkniškem jezeru in Planinskem polju se bodo zato v drugi polovici tedna še povečevali.«
Še vedno pa se zbira pomoč za prizadete v tokratnih poplavah. Slovenska Karitas prispevke zbira na transakcijski račun, ki je objavljen na njihovi spletni strani, lahko pa za poplavljene prispevate pet evrov tudi z SMS-sporočilom KARITAS5 na 1919.
Vlada v pripravo najbolj nujnih protipoplavnih ukrepov
Zaradi poplav in vedno pogostejših tovrstnih naravnih nesreč se je včeraj na izrednem srečanju zbrala tudi vlada. Premier Miro Cerar je odredil ustanovitev ožje delovne skupine, ki mora do 27. novembra pripraviti program najbolj nujnih ukrepov za zaščito pred poplavami. Ukrepanje je nujno, je poudaril Cerar.
Delovno skupino bo vodila ministrica za okolje in prostor Irena Majcen. V štirinajstih dneh bodo po Cerarjevih besedah vladi preložili program najbolj nujnih ukrepov. »Lahko rečemo nek akcijski načrt, kjer bo točno določeno kje lahko v relativno kratkem času zagotovimo učinkovite preventivne ukrepe proti poplavam."
Načrt bo zajemal lokacije dela, nabor ukrepov, investitorje, delovne roke in višino sredstev. »V ta namen se bo vlada zelo potrudila, da s skrajnimi napori pridobi še dodatna sredstva iz proračuna in tudi z morebitnimi drugimi načini zagotovi sredstva, da bodo ti ukrepi izvedeni.«
Cerar upa, da se bo lahko začel izvajati že v prihodnjih mesecih, hkrati pa je napovedal, da bo ob koordinaciji okoljskega ministrstva pripravljen tudi nek splošni načrt poplavne varnosti.
In kaj vladi predlaga župan občine Ig Janez Cimperman? »Prvi ukrep je čiščenje struge v Iški, kjer je polno gramoza. Na tisoče in tisoče kubičnih metrov gramoza bi bilo potrebno nujno odstraniti. Z odstranitvijo tega peska bi znižali nivo vode za meter in pol. To se pravi, da reka sploh ne bi poplavljala in tu bi morala država takoj stopiti v akcijo. Na prizadetih območjih pri nas je bil tudi premier Cerar in rekel je, da je to res nujno potrebno.«
Cimperman dvomi, da bo na voljo dovolj sredstev. »Ko sem poslušal ministra za finance, da bo za letos namenil za vsa poplavljena območja milijon evrov, sem rekel, da je to pljunk v morje.«
Premier Cerar je pohvalil odziv civilne zaščite, vojske, gasilcev in samih državljanov.