Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Vrhovno sodišče zavrnilo zahteve za varstvo zakonitosti

Slovenija | 06.11.2014, 16:59 Rok Mihevc

Vrhovno sodišče je zavrnilo zahteve za varstvo zakonitosti, ki so jih vložili pravnomočno obsojeni v zadevi Patria - predsednik SDS Janez Janša, prokurist Rotisa Ivan Črnkovič in brigadir Tone Krkovič, so sporočili z vrhovnega sodišča. Trojica tako ostaja v zaporu. Zagovornik Krkoviča Jože Hribernik je že napovedal ustavno pritožbo.

Sodišče je ugotovilo, da zahteve za varstvo zakonitosti niso utemeljene. Petčlanski senat vrhovnega sodišča namreč ni ugotovil kršitev zakona iz člena zakona o kazenskem postopku, ki določa, v katerih primerih se lahko vloži zahtevo za varstvo zakonitosti. Zahteve zagovornikov obsojencev so bile vložene tudi zaradi zmotne ugotovitve dejanskega stanja, kar ni dovoljeno, še piše v obrazložitvi sodbe. Obsojeni so dolžni plačati tudi po 1000 evrov sodne takse.

Zagovornik Črnkoviča Dejan Marković je predlagal, naj se izvršitev pravnomočne sodbe odloži ali prekine. Vrhovno sodišče ugotavlja, da po pregledu spisa ni bilo pogojev za tako odločitev v času do odločanja o zahtevi za varstvo zakonitosti.

Odločitev je neuradno znana že mesec dni. Petčlanski senat vrhovnega sodišča je namreč zasedal konec septembra oziroma v začetku oktobra, ko so tudi sprejeli odločitev. Vendar svoje odločitve niso razkrili, saj so morali pripraviti pisno odločbo. Ta se sedaj vroča strankam.

Prvostopenjsko sodišče je junija lani Janšo, Krkoviča in Črnkoviča obsodilo za kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov. Janšo je sodišče obsodilo na dve leti zapora, Krkoviča in Črnkoviča pa na 22 mesecev.

Višje sodišče je prvostopenjsko sodbo potrdilo konec aprila letos, s čimer je sodba postala pravnomočna, trojica je na to odločitev odgovorila z zahtevo za varstvo zakonitosti. Vsi trije že prestajajo zaporne kazni. Janša jo je nastopil junija, Krkovič julija, Črnkovič pa konec oktobra.

Obsojeni imajo sedaj možnost pravico iskati na ustavnem sodišču in na Evropskem sodišču za človekove pravice, če menijo, da gre za kršitev človekovih pravic ali temeljnih svoboščin. Vsi trije so ves čas procesa vztrajali, da gre za politično motiviran proces in da niso krivi.

Alenka Jeraj: "Pričakovano."

"Gospod Masleša si je za letošnje leto zadal, da bo vodil vse senate, ki bodo odločali o teh zadevah. Zakaj se je tako odločil, je jasno - da bi odločal tudi v primeru Janše. In da Janše ne mara, je dokazal že večkrat. Naslednji korak je pritožba na ustavno sodišče. Mi verjamemo, da bo sodišče odločalo po pravu."

Alenka Jeraj
Alenka Jeraj © ARO

Slovenija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...