Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Ljudmila Novak še četrtič za predsednico NSi

Politika | 05.11.2014, 15:43 Marta Jerebič

Predsednica NSi Ljudmila Novak je na novinarski konferenci sporočila, da bo na kongresu 29. novembra znova kandidirala za predsednico stranke. Dejala je, da je po treh volitvah prišel čas, da se v stranki bolj posvetijo utrjevanju krščanske demokracije. Kot pravi, je dovolj destruktivnosti, želijo, da NSi postane še močnejša stranka na desni sredini.

Zato bodo stranko utrjevali na terenu in pridobivali nove člane, utrjevali gospodarski program in ga širili z drugimi temami, kot je kmetijstvo, turizem itd. Utrjevali bodo tudi področje družinske politike, pripravljajo tudi zakon o dostojnem pokopu žrtev, je dejala Novakova.

Ocenila je tudi, da se na desnici dogajajo velike spremembe in premiki, kar je priložnost za NSi v prihodnje. Tako po njenem mnenju ni več čas za destruktivno politiko, ampak za moderno konzervativno demokratično stranko.

Poudarila je, da Matej Tonin ostaja pomemben člen njene ekipe in eden njenih najtesnejših sodelavcev. Prav tako bo med ožjimi sodelavci v stranki ostala Iva Dimic, za ostale pa se še ni odločila.

Tonin, ki se bo potegoval za člana izvršilnega odbora stranke, pa je na novinarski konferenci dejal, da je cilj ekipe pod vodstvom Novakove, da NSi v desetih letih postane najmočnejša stranka v Sloveniji.

A da bi do tega prišli, se morajo po Toninovih besedah nujno osvoboditi v smislu, da se ne bodo več nikoli spraševali, kaj si o določenem vprašanju mislijo v SDS, ampak da bo edino vodilo, kaj je dobro za državo. Prav tako je po njegovem mnenju nujna prenova terena in pomladitev občinskih odborov.

Tretji korak, ki se mu zdi ključen, pa je zgraditi "think-tank", ki bo NSi pomagal z vsebino in kadri. Predvsem na zadnjih parlamentarnih volitvah so, kot pravi Tonin, dokazali, da stranka ima vsebino. Z vlado v senci pa bodo tudi dokazali, da imajo ljudi za vsak položaj in da lahko v vsakem trenutku ponudi človeka za najbolj odgovorne funkcije v državi.

Glede morebitne kandidature sedanjega podpredsednika stranke Aleša Hojsa je Novakova dejala, da so demokratična stranka, zato vzpodbujajo tudi druge, da kandidirajo. Zaenkrat pa po njenih navedbah razen nje ni še nihče resno napovedal tega koraka.

Tonin pa si želi, da bi Hojs kandidiral. Tako bi po njegovem mnenju v stranki končno prišlo do soočenja različnih konceptov. Po njegovih besedah je prav, da se vidi, katere ideje imajo v stranki več podpore.

Razlike pa so po njegovem mnenju v tem, da Novakova želi izgraditi moderno konservativno stranko s samostojno potjo, medtem ko je pot, ki jo predstavlja Hojs, podporna stranka največji stranki znotraj desnega bloka. Tonin v pot, ki jo zagovarja Hojs, ne verjame.

Hojs je Toninov poziv komentiral na današnji novinarski konferenci, ki je bila sicer namenjena 25. obletnici ustanovitve Demosa. Ponovil je, da se glede kandidature še ni odločil in da bo svojo odločitev sporočil pravočasno. Zagotovo pa njegova odločitev ne bo kakorkoli povezana s Toninovim pozivom, je dejal.

Oster je bil do Toninovih torkovih izjav, da je stranka demokratična in široka in da lahko zato kandidira kdorkoli. Takšne besede iz ust Tonina so po njegovih navedbah "absolutno neprimerne". "Njegova kandidatura za poslanca DZ je onemogočila kandidaturo marsikoga drugega, zato da je bil on izvoljen. Zato bi od njega pričakoval, da se v svojih izjavah omeji na tisto, kar je res in ne na tisto, kar mu nekdo prišepetava," je dejal Hojs.

Novakova je sicer danes na vprašanje, ali se je odločila za ponovno kandidaturo tudi zaradi tega, ker je presodila, da je še prezgodaj, da stranko prevzame Tonin, odgovorila: "Tudi sama pravim, da je lahko tudi najbolj kakovostno jabolko kislo, če ga prezgodaj obereš in poješ. Zato je potrebno, da dozori, da se omedi in potem je tudi kakovostno in dobro."

Tonina je označila za enega najbolj perspektivnih politikov v Sloveniji. "A s prezgodnjim nastopom na najvišjo funkcijo mu bodo morda prihranjeni nekateri udarci, ki jih bo kasneje moral sprejemati." Tako ocenjuje, da ima še veliko časa, da prevzame stranko, jo vodi in popelje naprej ter da v Sloveniji prevzame najpomembnejše funkcije.

Volilni kongres NSi bo 29. novembra. Kandidacijski postopki so odprti do 24. novembra. Na kongresu pa vlaganje kandidatur ni več mogoče.

Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...