Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Bartolomej: Ob papeževem obisku v Turčiji ne bo nobenih spektakularnih potez

Cerkev po svetu | 03.11.2014, 11:34 Marta Jerebič

Carigrajski ekumenski patriarh Bartolomej papežev obisk konec novembra v Turčiji označuje za pomembno znamenje povezanosti pravoslavne in katoliške Cerkve. Hkrati pa opozarja pred visokimi pričakovanji. V nedavnem pogovoru z avstrijskimi novinarji v Carigradu je dejal, da ne bo nobenih spektakularnih potez. Izjava, ki jo bosta ob obisku podpisala papež Frančišek in patriarh Bartolomej, pa bo pomemben mejnik v odnosih med Cerkvama.

Skoraj tisočletne ločitve obeh Cerkva ni mogoče premagati od danes do jutri, je dejal ekumenski patriarh. Ni še niti 60 let od takrat, ko so drug na drugega gledali kot na sovražnike. V preteklih desetletjih se je sicer zgodilo veliko pozitivnega, a patriarh meni, da je zdaj potrebno tudi eksistenčno napredovanje. V zvezi s tem je razočaran nad zasedanjem mednarodne komisije za uraden teološki dialog med katoliško in pravoslavno Cerkvijo, ki je septembra potekal v jordanski prestolnici Aman. Komisiji namreč ni uspelo, da bi objavila skupen dokument o temeljnih vprašanjih cerkvene ureditve. V pogovorih se je izkazalo, da pri vprašanju primata – in s tem vloge rimskega škofa v vesoljni Cerkvi – ni bilo mogoče premagati resnih razlik, čeprav so bili vsi katoliški predstavniki in veliko pravoslavnih za odobritev dokumenta. Bartolomej ob tem kot razlog za nesprejetje besedila navaja notranje pravoslavne težave.

Uspešnejše pa je bilo njegovo srečanje s papežem Frančiškom maja lani v Jeruzalemu. Prav tako je k dialogu veliko prispeval s tem, da se je udeležil umestitve papeža Frančiška marca 2013. To je bilo prvič po razkolu leta 1054, da se je nek patriarh udeležil papeževe umestitve. Prav tako ni niti sekundo omahoval, ko se je junija v Vatikanu skupaj z izraelskim in palestinskim predsednikom udeležil molitve za mir v Sveti deželi.

V pogovoru z avstrijskimi novinarji je patriarh Bartolomej opozoril tudi na to, da sta po Pavlu VI. prišla v Bospor tudi Janez Pavel II. leta 1979 in Benedikt XVI. leta 2006. Slednja sta kakor zdaj tudi papež Frančišek odpotovala tja kmalu po nastopu papeške službe. To je jasno znamenje, da Rim v ekumenskem patriarhatu vidi ključ za uspešen odnos med pravoslavno in katoliško Cerkvijo, je dejal Bartolomej.

Od papeževanja Pavla VI. vsako leto prihaja tudi do medsebojnih obiskov visokih delegacij iz Rima oziroma Carigrada ob prazniku zavetnika druge Cerkve: v Rim ob prazniku sv. Petra in Pavla 29. junija in v Carigrad ob godu svetega Andreja 30 novembra.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...