Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Dilma Rousseff zmagovalka brazilskih volitev

Svet | 27.10.2014, 18:00 Rok Mihevc

V Braziliji so včeraj potekale predsedniške volitve. Dosedanja Dilma Rousseff je osvojila še drugi mandat z 51,4 odstotka glasov. Njen protikandidat je bil Aecio Neves iz Stranke brazilske socialne demokracije.

Po zmagi je Rousseffova pozvala vse Brazilce k enotnosti. Obljubila je, da bo poskušala biti veliko boljša predsednica kot doslej in napovedala politično reformo ter boj proti korupciji. „Danes sem močnejša, bolj iskrena in bolj zrela za opravljanje dela, ki ste mi ga zaupali. Brazilija, tvoja hči se ne bo nehala bojevati.“ Rousseffova bo drugi štiriletni mandat prevzela 1. januarja.

Dilma Rousseff, ki so jo Brazilci včeraj izvolili za drugi predsedniški mandat, je v predvolilni kampanji pokazala, da si zasluži vzdevek železna lady. Tudi pred volitvami ni skoparila s strogostjo in bojevitostjo, po katerih slovi, po drugi strani pa je javnosti razkrila del zasebnosti.

Roussefova nima karizme svojega predhonika in mentorja, priljubljenega Luiza Inacia Lule da Silve, v predvolilni kampanji pa se je otepala očitkov o recesiji, korupcijskih škandalih in slabih javnih storitvah. Dilma, kakor jo kličejo državljani, je ob tem dala vedeti, da se bo močno borila za drugi mandat. Njeni privrženci so ji nadeli vzdevek „pogumno srce“.

Po nasvetu Lule se je 66-letnica pred volitvami tudi odprla javnosti in Brazilcem odstrla del svojega zasebnega življenja. Tako je povedala, da obožuje knjige in priznala, da se je enkrat odpeljala iz predsedniške palače na zadnjem sedežu prijateljevega Harleyja Davidsona in se neopažena vozila po ulicah prestolnice.

Prva predsednica v zgodovini Brazilije povprečne govorniške sposobnosti uspešno kompenzira z odličnim poznavanjem vseh pomembnih področij v politiki. Tako je med drugim znana po tem, da je kar v javnosti nadirala ministre, ki so po njenem prepričanju delali napake.

Hči bolgarskega pesnika in poslovneža ter brazilske učiteljice se je rodila leta 1947 v mestu Belo Horizonte. Pri 17 letih je obrnila hrbet svoji strogi katoliški vzgoji in se v težkih letih, ko je v državi vladala vojaška diktatura, pridružila marksistični skupini. Udeležila se je radikalnih gverilskih urjenj in tako pritegnila pozornost politične policije, ki jo je prijela, nato pa zaprla in mučila dve leti.

Ko so jo konec leta 1972 izpustili iz zapora, je svoj boj nadaljevala na drugačen način. Diplomirala je iz ekonomije in se vnovič vključila v politiko, tokrat v Demokratsko delavsko stranko. S svojimi političnimi in organizacijskimi sposobnostmi je uspešno izpeljala več mandatov kot ministrica za energijo. Leta 2010 je bila prvič izvoljena na predsedniški položaj.

Brazilci vedo, da je njihova predsednica borka. To dokazuje tudi njena borba z rakom limfnih žlez, ki ga je uspešno premagala.

Svet
Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«