100 let schonstatskega gibanja
100 let apostolskega „schönstatskega“ gibanja
Svet | 25.10.2014, 13:42 Tone Gorjup
Papež Frančišek je opoldne sprejel člane „schonstatskega gibanja“ ob 100 letnici njegove ustanovitve. Približno sedem tisoč se jih je zbralo v dvorani blaženega Pavla VI. že dobro uro pred, kjer so s projekcijami in pričevanji utrjevali povezanost z Marijo, ki je mati in učiteljica njihovega gibanja.
Nemški kraj Schönstatt je danes romarsko središče, v katerem so prejšnji konec tedna praznovali 100 letnico tako imenovanega schönstattskega apostolskega gibanje. Duhovniki, redovniki in redovnice ter številni laiki, ki mu pripadajo, so ob milostni podobi Schönstattske Marije izrekli oziroma na novo prižgali plamen svoje zavezanosti ljubezni s katero nas ljubi Kristus po Mariji. Številna srečanja se že vse leto odvijajo tudi drugod po svetu, kjer je razširjeno to apostolsko gibanje. Rodilo se je 18. oktobra 1914, ko je nemški redovnik pater Joseph Kentenich v Schönstattu s skupino mladih sklenil zavezo oziroma naredil zaobljubo trikrat čudoviti Mariji. Mlade je že kmalu po začetku prve svetovne vojne začel zbirati pri kapelici sv. Mihaela v tem kraju in jih navduševati za dobro. Iz tega se je rodila zaveza, oziroma zaobljuba Mariji, da želijo delati vse v povezanosti z njo in v njenem spremstvu vstopati v odnos s Kristusom. Po koncu vojne se je duhovno gibanje, ki ga je začel, hitro širilo. Nov zagon je dobilo po letu 1945, ko je po več letih koncentracijskega taborišča Dachau, ki je v njem še bolj utrdil zaupanje v Marijo, nadaljeval s svojim poslanstvom. V letu 1952 je cerkvena oblast prepovedala njegovo delovanje, leta 1965 pa ga je rehabilitirala. P. Jožef Kentenich je s svojim delom in iz kraja, kjer se je gibanje začelo, vodil apostolat v razkristjanjenem svetu, vlival ljudem zaupanje v božjo previdnost in jih navajal k praktičnemu vsakodnevnemu krščanskemu življenju, ki naj bo v povezavi z Marijo tudi apostolsko. Danes to delo nadaljuje več milijonov ljudi po vsem svetu, ki so povezani v skupnosti oziroma družine. Nekaj jih imamo tudi v Sloveniji.
Avstralska Slovenka sestra Julie Brcar, ki trenutno živi v redovni skupnosti skupnosti na Mt Schoenstatt v Mulgoi pri Sydneyu, je pred časom za Radio Ognjišče povedala, da je cilj vsakega, ki pripada „schönstattskemu gibanju“, da bi postal kot Marija, drugi Kristus. Pri tem ni pomembno ali sem redovnica, mati, duhovnik, fant ali dekle: truditi se moram, da v svojem stanu postanem „majhna“ Marija. Marija ni samo mati, ampak tudi učiteljica, ki nas oblikuje, da bi postali kot ona - nenavezani na greh in v ljubezni povsem predani Bogu. Ona nas uči, kako naj vstopamo v odnos z Očetom, Sinom in Svetim Duhom.