Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Iraški kristjani bežijo pred nasiljem sunitskih skrajnežev (foto: Radio Vaticana)
Iraški kristjani bežijo pred nasiljem sunitskih skrajnežev

Kristjani v Iraku po svojih močeh pomagajo jazidom

Svet | 22.10.2014, 14:51 Petra Stopar

Skrajna skupina Islamska država še naprej stopnjuje operacije za zavzetje pretežno kurdskega mesta Kobane na severu Sirije in se silovito spopada s kurdskimi branitelji mesta. Medtem zaradi strahu pred nasiljem sunitskih skrajnežev narašča število kurdskih beguncev, ki jih je že 1,4 milijona.

Pater Ghassan Sahoui, ki je ta čas v sirskem Alepu v enem od sprejemnih centrov za kurdske begunce pravi, da hoče Islamska država napasti vse kurdske vasi. V pogovoru za Radio Vatikan je povedal, da orožje ne more rešiti težav in da je potrebne še več pomoči. Kljub vsem težavam, s katerimi se srečujejo ter psihični in moralni bedi prebivalstva pa je Sahoui vendar vesel, da vidi toliko pobud za solidarnost.

Med begunci na območju Kurdistana v Iraku je tudi veliko jazidov, pripadnikov verske manjšine, ki združuje približno 800.000 ljudi. Ti so v posebni nevarnosti, da ne bodo prejeli potrebne mednarodne pomoči, se boji Klaus Barwig, referent za begunska vprašanja na akademiji škofije Rottenburg-Stuttgart. Barwig, sicer izvedenec za jezide in kaldejce, je bil nedavno v kurdskem mestu Erbil in spomnil na njihov obup. „Predstavniki jazidov so nam povedali, da je to že 73. preganjanje in poskus iztrebljanja, in ne upajo več, da se bodo kdaj mogli vrniti na svoja rodna območja,“ je dejal v pogovoru za nemško oddajo Radia Vatikan.

Povedal je, da jazidom, ki so pribežali na območje okrog Erbila, kristjani pomagajo po svojih močeh. „Jazidi čutijo solidarnost, ki jo izkazujejo kaldejci in pripadniki drugih krščanskih veroizpovedi, ki so sicer tudi sami v največji napetosti. Pritisk preganjanja je pri kristjanih nekoliko manjši, ker lahko na svojih domačih območjih še vedno upajo na solidarnost med lastnimi ljudmi, z lastnimi strukturami. To pa je za jazide popolnoma nemogoče, saj so jih pregnali od doma.“

Pomoč je jazidskim beguncem težko dostaviti tudi zato, ker je kurdska vlada odločila, da morajo jazidi oditi iz šol, v katerih so jih nastanili. Po Barwigovih informacijah jih je od 29 načrtovanih taborišč končanih osem, kmalu pa bo prišel mraz. Katoliški teolog je kot glavno težavo označil to, da je zaradi obsežne begunske katastrofe zelo težko uskladiti pomoč na regionalni in državni ravni.

Svet, Cerkev po svetu
Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik) Matjaž Celarc na pogovoru v studiu Radia Ognjišče (photo: Mojca Močnik)

Koliko glasov za izvolitev potrebuje novi papež?

Kardinali z vsega sveta se v teh dneh zbirajo na kongregacijah, na katerih se pogovarjajo o usmeritvi Cerkve v prihodnje. V sredo popoldne se bo začel konklave, že dopoldne pa bo somaševanje za ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...