Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
avdienca (foto: Radio Vatikan)
avdienca

Papež: Zavist in nerazumevanje ločujeta skupnost, ljubezen jo združuje

Papež in Sveti sedež | 22.10.2014, 12:58 Marta Jerebič

Papež Frančišek je danes pred začetkom splošne avdience v dvorani Pavla VI. pozdravil nogometaše in vodstvo muenchenskega Bayerna. Ti so mu podarili majico s podpisi vseh nogometašev, na hrbtu ima številko 1 in papeževo ime. Predsednik upravnega odbora kluba Karl-Heinz Rummenigge je papežu obljubil še eno darilo. Njegova ekipa bo naslednje leto igrala prijateljsko tekmo, milijon evrov od prihodka pa bodo nakazali Vatikanu za dobrodelne namene. Papež Frančišek je sicer pri današnji katehezi spregovoril o Cerkvi kot Kristusovem telesu, ob koncu pa spomnil, da danes vesoljna Cerkev prvič obhaja god sv. Janeza Pavla II.

Tako kot je naše telo eno, vendar sestavljeno iz številnih udov, tako je tudi s Kristusom in Cerkvijo. S krstom prek Svetega Duha postanemo udje tega skrivnostnega telesa, katerega glava je Kristus. To skrivnostno telo povezuje ljubezen, kot udje enega telesa pa smo poklicani, da živimo v edinosti in se izogibamo nesoglasjem in delitvam.

A žal smo danes priča razdeljenosti, zavisti, nerazumevanju in odrivanju na rob, kar nas po papeževih besedah ločuje med seboj. »To je začetek vojne. Ta se ne začne na bojnem polju, vojne se začenjajo v srcu, z nerazumevanjem, spori, zavistjo, boji med nami,« je dejal papež. Skupnost v Korintu je bila prvak v tem smislu, zato jim je sv. Pavel dal nekaj nasvetov, ki veljajo tudi za nas: ne smemo biti zavistni, ampak spoštovati naše skupnosti, lastnosti naših bratov.

Papež Frančišek se je še posebej ustavil ob zavisti, ki po njegovih besedah ločuje. »Zavist raste in raste ter napolni srce. Zavistno srce pa je jedko ... nikoli ni srečno, ampak ločuje skupnost,« je dejal sveti oče in dodal, da moramo biti blizu ubogim, izražati drugim hvaležnost in se ne imeti za nekaj več. »Koliko ljudi se ima za nekaj več. Tudi mi velikokrat rečemo kot tisti Farizej v priliki: O Bog, hvala, da nisem kakor drugi ljudje … To je grdo. Nikoli ne delajte tega! In ko ti na misel pride kaj takega, se spomni svojih grehov ...«

Papež je ob koncu prosil Svetega Duha, da bi nam dal milosti in da bi nam obilje njegovih darov pomagali, da bi zares živeli kot Kristusovo telo, zedinjeni kot družina in kot vidno in lepo znamenje Kristusove ljubezni.

Frančišek je med pozdravi Poljakom spomnil tudi na današnji god sv. Janeza Pavla II., ki je vse povabil, naj odpremo vrata Kristusu: »Ob svojem prvem obisku v vaši domovini je prosil Svetega Duha, da bi prenovil Poljsko; ves svet je spomnil na skrivnost Božjega usmiljenja. Naj njegova duhovna dediščina ne bo pozabljena, ampak naj nas vodi k razmisleku in konkretnim dejanjem za dobro Cerkve, družine in družbe,« je o sv. Janezu Pavlu II. še dejal papež Frančišek.

Papež in Sveti sedež
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...