Leto dni po smrti beguncev pri Lampedusi spominska slovesnost
| 03.10.2014, 11:41 Petra Stopar
Nemiri na Bližnjem vzhodu in na severu Afrike so v zadnjih letih glavni razlog naval beguncev v druge države in predvsem v Evropo. Zaradi državljanske vojne v Siriji je tako v čolnih preko Sredozemskega morja začelo potovati veliko število beguncev, prav danes pa mineva leto dni, ko se je pred italijanskim otokom Lampedusa zgodila ena od najhujših tragedij. Nesreča se je zgodila, ko je ladjo s 500 begunci na krovu zajel požar in je potonila, s seboj pa potegnila 368 ljudi.
Nesrečni čoln je prihajal iz Libije, večina potnikov je bila sicer Eritrejcev. Italijanska obalna straža in ribiči so jih uspeli rešiti 155. Na današnji spominski slovesnosti se bodo preživeli v nesreči in družinski člani žrtev podali v središče otoka in za vsako žrtev prižgali laterno. Po molitvi bodo pripravili razstavo fotografij preživelih in reševalcev, ki so bili na dan nesreče v Lampedusi.
Slovesnosti se bosta udeležila tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz ter italijanska zunanja ministrica in prihodnja visoka zunanja predstavnica Evropske unije Federica Mogherini. Visoki komisar Združenih narodov za begunce Antonio Guterres ob obletnici utopitve beguncev poziva Evropo, naj ukrepa ob vedno številčnejših smrtih migrantov v Sredozemskem morju in omili migrantsko politiko.
Po tragediji z begunci pred letom dni je bilo Sredozemsko morje usodno za še več beguncev. Samo letos je med poskusom doseči evropsko obalo umrlo več kot 3000 prebežnikov. Skupno je letos Sredozemsko morje prečkalo približno 165.000 beguncev. Lani jih je bilo 60.000, od tega jih je 600 umrlo.
Preživele in svojce žrtev brodoloma je v sredo sprejel tudi papež Frančišek. 37 oseb je prišlo v Vatikan k papežu iz različnih evropskih držav, kjer so našli zatočišče. V kratkem nagovoru je sveti oče tudi Evropejce pozval, naj odprejo vrata srca in dajo novo upanje ljudem, ki so se prisiljeni seliti.