Blaž LesnikBlaž Lesnik
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: Prižigajmo plamen veselja

| 19.10.2014, 06:07 Matjaž Merljak

Danes je misijonska nedelja. Sedanji papež nas vedno znova opominja, da moramo prinašati veselje v današnji čas, ki je tako teman, k današnjim ljudem, ki so tako zagrenjeni. Posebej naj se sklonimo k obrobnim – tistim, ki so najbolj v temi.

Papeževa poslanica za Misijonsko nedeljo je konkreten klic, da se po vsem svetu znova zavemo, da smo vsi poklicani – ker imamo Kristusa in njegovo veselo oznanilo – da širimo veselje vsepovsod.

Frančišek nas spodbuja, da to, kar sami doživimo in kar se nam zdi lepo, damo tudi naprej. Cerkev ni smo Cerkev pri nas, ampak je po vsem svetu, je v oddaji Utrip Cerkve na Slovenskem povedal ravnatelj Misijonskega središča Slovenije, Stane Kerin in dodal: "Zato imam soodgovornost za vse kristjane po vsem svetu. Misijonska nedelja je nedelja solidarnosti z vsemi cerkvami po vsem svetu. Tega bi se morali bolj zavedati. Cerkev v Evropi morda vidi le svoje težave, ki jih ni malo, a pozabljamo na nastajajoče Cerkve drugje po svetu. Prav je, da znamo to veselje privoščiti tudi drugim ljudem."

Misijonska nedelja je praznik zahvale in hvaležnosti za delovanje in poslanstvo misijonarjev ter njihovih dobrotnikov in podpornikov doma in po svetu. V misijonih trenutno deluje 73 slovenskih misijonark in misijonarjev. V Cerkvi na Slovenskem smo hvaležni za misijonsko prebujenost ljudi, ki z odgovornostjo zrejo prek meja domovine ter z molitvijo in darovi pomagajo pri premagovanju revščine, bolezni, nepismenosti ter drugih stisk in težav. Misijonsko središče Slovenije vabi k praznovanju misijonske nedelje po župnijah, slovenske škofije pa bodo pripravile skupna praznovanja po naslednjem sporedu:

 

  • Škofija Celje – praznovanje v župniji Laško se bo začelo ob 14.30;
  • Škofija Koper – praznovanje v župniji Bovec se bo začelo ob 15.00;
  • Nadškofija Ljubljana – praznovanje v župniji Smlednik se bo začelo ob 15.00;
  • Nadškofija Maribor – praznovanje v župniji Hajdina se bo začelo ob 15.00;
  • Škofija Murska Sobota – praznovanje v župniji Markovci se bo začelo ob 15.00; 
  • Škofija Novo mesto – praznovanje v župniji Metlika se bo začelo ob 15.00. 
V Laškem, Bovcu in Markovcih bodo navzoči tudi škofje Stanko Lipovšek, Jurij Bizjak in Peter Štumpf, v vseh krajih pa tudi misijonarji: s. Polona Švigelj, Danilo Lisjak, p. Stanko Rozman, s. Anka Burger, s. Tadeja Mozetič, Jože Mlinarič, Vilko Poljanšek in Matjaž Legan.

 

Povzetek papeževe poslanice za misijonsko nedeljo 2014

Dragi bratje in sestre!

Svetovni dan misijonov je poseben trenutek, ko se verniki iz raznih celin preko molitve in dobrih del združijo v solidarnosti v podporo mladih Cerkva v misijonskih deželah. To je praznovanje milosti in veselja. Gre za milost, kajti Sveti Duh, poslan od Očeta, širi modrost in moč vsem, ki so odprti za njegovo delovanje. In gre za veselje, kajti Jezus Kristus, Sin Očeta, poslan, da bi evangeliziral svet, spremlja in podpira našo misijonsko dejavnost. Ravno na Kristusovem veselju in veselju učencev bi izpostavil biblično podobo, ki se nahaja tudi v evangeliju po Luku (prim. Lk 10, 21-23).

1. Evangelist pripoveduje, da je Gospod poslal 72 učencev po dva in dva v mesta in vasi, da bi oznanjali, da se je približalo Gospodovo kraljestvo in bi pripravili ljudi na srečanje z Jezusom. Potem, ko so učenci opravili poslanstvo oznanjevanja, so se vrnili h Gospodu polni veselja: veselje je prevladujoč motiv te prve in nepozabne misijonske izkušnje.

2. Učenci so bili polni veselja. Njim je bila namreč darovana izkušnja Božje ljubezni in tudi možnost, da to delijo naprej.

Misijonska nedelja 2014, plakat
Misijonska nedelja 2014, plakat © missio.si
3. Ko je Jezus videl uspeh misijonskega dela svojih učencev in posledično njihovo veselje, se je razveselil v Svetem Duhu in se v molitvi obrnil na svojega Očeta. Oče je izvir veselja; Sin je njegovo uresničenje in Sveti Duh njegov animator. “Veselje evangelija napolnjuje srce in celotno življenje ljudi, ki se srečajo z Jezusom; ljudi, ki dovolijo, da jih odreši greha, žalosti, notranje praznine, osamljenosti. Z Jezusom Kristusom se vedno rojeva in oživlja veselje.” Učenci pa so dobili klic biti z Jezusom in od Njega so bili poslani oznanjat, ter so tako ponovno postali polni veselja. Zakaj ne bi vstopili tudi mi v ta tok veselja?

4. Učenci so tisti, ki se prepustijo Kristusovi ljubezni in jih zaznamuje gorečnost za Božje kraljestvo, da bi postali prinašalci evangeljskega veselja. Vsi Gospodovi učenci so poklicani, da se napajajo z veseljem do evangelizacije. Škofje, kot prvi odgovorni za oznanjevanje, imajo nalogo, da omogočajo povezanost lokalne Cerkve za pomoč misijonski dejavnosti. To zajema tako veselje oznanjevanja Jezusa Kristusa v najbolj oddaljenih krajih, kot tudi skrb za najbolj uboge. Veselje evangelija izhaja iz srečanja z Jezusom in pomoči ubogim. Zato spodbujam župnijska občestva, gibanja in skupine, da živijo močno bratsko življenje, ki temelji na ljubezni do Jezusa in je pozorna do pomoči potrebnih. Tam, kjer je ljubezen, gorečnost, želja prinašati Kristusa drugim, izhajajo pristni duhovni poklici.

5. “Bog ljubi veselega darovalca” (2 Kor 9,7). Svetovni dan misijonov je tudi trenutek, da poživimo željo in obudimo moralno dolžnost veselega prispevka oznanjevanja k ljudem. Osebni materialni dar je znamenje lastnega darovanja najprej Gospodu, nato tudi bratom, tako ta dar postane orodje oznanjevanja v človeštvu, ki gradi na ljubezni.

Dragi bratje in sestre!

Ne pustimo, da nam ukradejo veselje do evangelizacije! Vabim vas, da se potopite v veselje evangelija in se napajate v ljubezni, ki bo sposobna razsvetliti vaš misijonski poklic. Spodbujam vas, da si prikličete v spomin “prvo ljubezen”, s katero je Gospod Jezus Kristus ogrel srce vsakega izmed vas, da bi vztrajali v veselju. Gospodov učenec vztraja v veselju, ko je z Njim, ko izpolnjuje njegovo voljo, ko deli vero, upanje in evangeljsko ljubezen.

K Mariji, vzoru ponižne in vesele evangelizacije, obračamo svojo molitev, da bi Cerkev postala hiša za mnoge, mati vsem narodom in bi omogočila rojstvo novega sveta.

V Vatikanu, na Binkoštni praznik 2014

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...