Sedež Evropske komisije v Bruslju
Bulčeva ta teden na pogovor v Bruselj
Politika | 13.10.2014, 11:22 Petra Stopar
Potem ko je po odstopu Alenke Bratušek z mesta kandidatke za podpredsednico Evropske komisije vlada minuli petek v Bruselj poslala ime ministrice Violete Bulc iz koalicijske SMC, bo z njo najprej govoril prihodnji predsednik komisije Jean-Claud Juncker. Sestanek Bulčeve in Junckerja bo po neuradnih informacijah jutri. Ravno zaradi zapletov s slovensko kandidaturo se bo, kot kaže, delovanje nove komisije zavleklo, saj je časa za izpeljavo vseh postopkov samo dober teden. Glasovanje o celotni Junckerjevi ekipi je namreč predvideno 22. oktobra, nova komisija pa naj bi začela delati 1. novembra.
Slovenski komisarski položaj je torej glavna ovira pri lovljenju rokov za ustanovitev komisije. Ministrica za strateške projekte in kohezijo z večletnimi podjetniškimi izkušnjami Violeta Bulc naj bi že danes prišla v Bruselj, z Junckerjem, ki je ne pozna, pa se bo po navedbah njegovih tiskovnih predstavnikov srečala jutri. Luksemburžan je zadovoljen, da je Slovenija predlagala žensko, saj je bila enakopravna zastopanost spolov v ekipi že vseskozi njegovo vodilo.
Bulčevo je vlada izbrala z glasovanjem, ki je bilo po besedah premierja Mira Cerarja povsem v skladu z zakonodajo. Odločali so na dopisni seji, za kar se je Cerar ob časovni stiski odločil zato, da je omogočil glasovanje vsem ministrom; štirje izmed njih so bili namreč v tujini. A preostala koalicijska partnerja, SD in Desus, nista bila zadovoljna z načinom izbire. Predsednik Desusa Karl Erjavec je povedal, da je sedem ministrov glasovalo proti Bulčevi, šest jih je bilo za, dva nista glasovala, medtem ko se je Bulčeva iz glasovanja izločila. Po poslovniku se šteje, kot da sta odsotna ministra glasovala za, je pojasnil Erjavec. Cerar je nato pojasnil, da je za Bulčevo glasovalo devet ministrov, tudi neodvisni, ki niso člani SMC.
Makarovič: Za tak način sprejemanja odločitev potrebna tudi enaka mera prevzemanja odgovornosti
Kako lahko razumemo uveljavljanje volje največje vladne stranke in način postopka o glasovanju, je za naš radio komentiral profesor na Fakulteti za uporabne družbene študije v Novi Gorici prof. dr. Matej Makarovič, ki verjame v korektnost postopka, a dodaja, da je očitno Cerarjev političen slog še najmanj od vseh usmerjen v iskanje širokega soglasja na kateremkoli področju: „Tukaj smo bili postavljeni v situacijo, ko je vladajoča stranka zelo direktno preprosto uveljavila svojo voljo, brez kakršnega posebnega oziranja na mnenja drugih, kar samo po sebi morda tudi ni tako zelo napačno, če bo iz tega izhajalo neko jasno prevzemanje odgovornosti. Če bo torej Cerarjeva politika na nek način trša od dosedanjih, če bo manj temeljila na iskanju kompromisa in bolj na sprejemanju odločitev kot postavljanju drugih pred dejstvo, je tudi to morda primeren slog, sploh za neke krizne razmere, ampak toliko večja naj bo tudi odgovornost tistega, ki te odločitve na tak način sprejema.“
Kot najverjetnejši datum zaslišanja Bulčeve se trenutno neuradno omenja prihodnji ponedeljek v Strasbourgu. Od tega, kateri resor bo dobila, je odvisno, koliko drugih sprememb bo potrebnih v Junckerjevi ekipi. Ni mogoče povsem izključiti možnosti, da ohrani položaj podpredsednice za energetsko unijo, ki je bil namenjen Bratuškovi, saj bi bilo s tem najmanj zapletov pri razporejanju resorjev.